Regulaminy

Regulamin działania Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum w Brzezinach

 
 
REGULAMIN
DZIAŁANIA
SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO GIMNAZJUM
W BRZEZINACH
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
         Na podstawie  ustawy o systemie oświaty z 7 września 1991r. z późniejszymi zmianami (jednolity tekst Dz.U. 1996, Nr 67. poz. 329) art. 55 oraz Ustawy - Karta nauczyciela z 26 stycznia 1982r. z późniejszymi zmianami (jednolity tekst Dz.U. 1997r. Nr 56, poz. 357) art. 6a, ust. 5 oraz Statutu Gimnazjum z dnia 7 sierpnia 1999r. § 12 i 14 wprowadza się niniejszy regulamin uchwalony przez ogół uczniów w dniu 19 października 1999r.
 
 
 
Rozdział I
 
NAZWA ORGANU UCZNIOWSKIEGO
 
1.    Pełna nazwa samorządu uczniowskiego brzmi:
"SAMORZĄD UCZNIOWSKI GIMNAZJUM W BRZEZINACH".
 
 
Rozdział II
 
CELE I ZADANIA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
 
1.    Samorząd uczniowski może przedstawiać Radzie Rodziców, Radzie Pedagogicznej oraz dyrektorowi wnioski i opinie we wszystkich sprawach gimnazjum, w szczególności dotyczących realizacji podstawowych praw uczniów, takich jak:
a)    prawo do zapoznawania się z programem nauczania, z jego treścią, celem i stawianymi wymaganiami,
b)    prawo opiniowania projektu wewnątrzszkolnego systemu oceniania i programu wychowawczego oraz projektów zmian,
c)    prawo opiniowania projektu Statutu gimnazjum i projektu zmian w Statucie,
d)    prawo do organizacji życia szkolnego, umożliwiające zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym a możliwością rozwijania i zaspokajania własnych zainteresowań,
e)    prawo do takiej organizacji życia szkolnego, która umożliwia zachowanie właściwej proporcji między obowiązkami uczniowskimi a zajęciami dodatkowymi,
f)    prawo redagowania i wydawania gazety szkolnej,
g)    prawo organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami, możliwościami organizacyjnymi, w porozumieniu z dyrektorem gimnazjum,
h)    prawo wyboru nauczyciela pełniącego rolę opiekuna samorządu,
i)    prawo wyrażania opinii na temat nauczyciela ocenianego przez dyrektora gimnazjum.
2.    Ponadto Samorządowi Uczniowskiemu przysługuje prawo:
a)    prezentowania swoich zamierzeń i osiągnięć na apelach szkolnych, w gazetce szkolnej oraz na tablicy ogłoszeń,
b)    do składania przynajmniej jeden raz w roku sprawozdania ze swojej działalności przed całą społecznością uczniowską,
c)    do uczestniczenia w tych posiedzeniach Rady Pedagogicznej, na których omawiane są sprawy uczniów oraz dokonywana jest ocena pracy Samorządu Uczniowskiego.
 
 
Rozdział III
 
STRUKTURA ORGANIZACYJNA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
 
1.    Samorząd uczniowski tworzą wszyscy uczniowie gimnazjum, a uczniowie poszczególnych klas samorząd klasowy.
2.    Organem kierującym bieżącą działalnością samorządu uczniowskiego jest Rada Uczniowska.
3.    Rada Uczniowska wybiera ze swego grona przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza, skarbnika, kronikarz i redaktora naczelnego gazetki szkolnej. Tworzą oni kierownictwo organu. Wybierani są przez wszystkich członków organu i mogą być przez nich odwoływani przed upływem kadencji. Sposób głosowania ustala każdorazowo zebranie organu.
4.    Rada Uczniowska w celu sprawnego rozwiązywania problemów i realizowania zadań wyłania ze swego grona mniejsze zespoły (sekcje):
a)    gospodarczo-porządkową, której celem będzie troska o estetyczny wygląd szkoły i otoczenia, opieka  nad sprzętem w czasie dyskotek szkolnych,
b)    kulturalno-oświatową, której celem będzie organizacja życia kulturalnego szkoły (akademie, apele, dyskoteki, wyjazdy do kina i teatru, wycieczki),
c)    redakcyjną, której celem będzie redagowanie kroniki i gazetki szkolnej oraz wykonywanie gazetek okolicznościowych.
5.    Dyrektorowi Szkoły (w przypadku Rady Uczniowskiej) i wychowawcy klasy (w przypadku rad klasowych) przysługuje prawo wstrzymania wykonania uchwały niezgodnej z prawem, zarządzeniami wewnętrznymi lub interesem osobistym ucznia.
6.    Organem kontrolnym Samorządu Uczniowskiego jest Komisja Rewizyjna.
7.    Komisja Rewizyjna składa się z trzech członków.
8.    Komisja Rewizyjna wybiera ze swego grona przewodniczącego i sekretarza. Mogą oni być odwołani przez członków Komisji przed upływem kadencji.
9.    Uczniowie pełniący funkcję w Radzie Uczniowskiej nie mogą być członkami Komisji Rewizyjnej.
10. Komisja Rewizyjna czuwa nad prawidłowym gospodarowaniem środkami finansowymi rad klasowych i Rady Uczniowskiej.
11. Komisja Rewizyjna informuje 1 raz w roku ogół uczniów o swojej działalności.
12. Zarówno Rada Uczniowska, jak i Komisja Rewizyjna podlegają bezpośrednio zgromadzeniu wszystkich uczniów jako samorządowi uczniowskiemu.
13. Uchwały w obu grupach zapadają przez głosowanie jawne, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy członków organu.
 
 
Rozdział IV
 
ZASADY WYBIERANIA ORGANÓW SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
 
1.    Wybory do Samorządu Klasowego organizuje wychowawca klasy, zaś wybory Rady Samorządu Uczniowskiego organizuje opiekun z ramienia Rady Pedagogicznej.
2.    Dla przeprowadzenia wyborów powołuje się komisję skrutacyjną w liczbie 3 osób. W skład komisji skrutacyjnej nie mogą wchodzić kandydaci zgłoszeni do Rady Samorządu.
3.    W pracach komisji skrutacyjnej bierze udział wychowawca klasy (opiekun Samorządu Uczniowskiego) w charakterze obserwatora.
4.    Kandydaci do Rady Uczniowskiej i Komisji Rewizyjnej wyłaniani są przez społeczność uczniowską. Zgłaszający swojego kandydata do Rady powinien uzasadnić swój wybór.
5.    Liczba zgłoszonych kandydatów powinna przekroczyć liczbę osób wybieranych.
6.    Za wybranych do Rady Uczniowskiej uważa się tych uczniów, którzy otrzymali największą liczbę głosów.
7.    Na miejsce odwołanych lub rezygnujących członków rad powołuje się nowych członków wg zasad ustalonych w niniejszym regulaminie.
8.    Wybory rad samorządów odbywają się w sposób tajny, równy i powszechny.
9.    Wybory do samorządów klasowych przeprowadza się w terminie do 15 września na ogólnym zebraniu danej klasy, zaś wybory do Samorządu Szkolnego w terminie do 30 września na ogólnym zebraniu wszystkich uczniów.
10. Dokładny termin przeprowadzenia wyborów i termin składania kandydatur ogłasza opiekun Samorządu po wcześniejszym ustaleniu go z członkami organów ustępujących.
11. Kadencja Rady i Komisji trwa 1 rok i kończy się ostatniego września.
 
Rozdział V
 
RAMOWY PLAN DZIAŁANIA ORGANÓW SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
 
       Rada Uczniowska zobowiązana jest do opracowania planu (stałe formy pracy, harmonogram i problematyka posiedzeń) pracy Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum do połowy października. Plan po uzyskaniu akceptacji dyrektora przedstawiony zostaje całej społeczności uczniowskiej.
 
 
Rozdział VI
 
ZASADY GROMADZENIE I WYDATKOWANIA FUNDUSZY
SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
 
1.    Rada Uczniowska może tworzyć własny fundusz.
2.    Do pełnienia bezpośredniego nadzoru nad funduszem powołany jest skarbnik.
3.    Dysponentem jest Rada Uczniowska w porozumieniu z opiekunem.
4.    Fundusze samorządu tworzy się z:
a)    dobrowolnych wpłat uczniów,
b)    organizowanych na terenie szkoły imprez,
c)    środków przekazanych przez osoby prywatne, instytucje, Radę Rodziców, itp.
 
 
Rozdział VII
 
SPOSÓB DOKUMENTOWANIA
DZIAŁALNOŚCI SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
 
1.    Obrady poszczególnych organów protokołowane będą w protokolarzu Samorządu a sprawozdania publikowane w gazetce szkolnej.
2.    Kontrole Komisji Rewizyjnej protokołowane będą w formie protokołów pokontrolnych.
3.    Najważniejsze wydarzenia z życia gimnazjum będą odnotowywane przez kronikarza w kronice Samorządu Uczniowskiego.
4.    Rada Uczniowska posługuje się pieczątką podłużną następującej treści:
"SAMORZĄD UCZNIOWSKI
GIMNAZJUM W BRZEZINACH
ul. WROCŁAWSKA 17
62-874 BRZEZINY"
 
 
Rozdział VIII
 
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
 
1.    Zebrania Rady Uczniowskiej odbywają się w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych.
2.    Uchwały Rady Uczniowskiej oraz sprawozdania z zebrań protokołowane są przez sekretarza w protokolarzu.
3.    Spory Rada Uczniowska - nauczyciel (wychowawca) rozstrzyga dyrektor gimnazjum.
 
 
Wykonał:
Uczniowski Samorząd Szkolny
Gimnazjum  w Brzezinach
 
________________________      
      Opiekun Lucyna Słodowa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zatwierdził:
Dyrektor Gimnazjum w Brzezinach
Małgorzata Błaszczyk
 
 
 
 
Lista wiadomości
Podstawa prawna: rozdział IV ustawy a dnia 26 czerwca 1974r. z późniejszymi zmianami - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94, Nr 106, poz. 668, Nr 113, poz. 717)
Na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991r. z późniejszymi zmianami - art.43, ust. 2 (jednolity tekst Dz.U. 1996, nr 67, poz. 329) oraz Statutu Gimnazjum z dnia 07 sierpnia1999r. wprowadza się uchwałą Rady Pedagogicznej z dnia 09 listopada 1999r. ni
Na podstawie ustawy o systemie oświaty z 7 września 1991r. z późniejszymi zmianami (jednolity tekst Dz.U. 1996, Nr 67. poz. 329) art. 55 oraz Ustawy - Karta nauczyciela z 26 stycznia 1982r. z późniejszymi zmianami (jednolity tekst Dz.U. 1997r. Nr 56
„My, nauczyciele Gimnazjum w Brzezinach mając na uwadze ujednolicenie zasad i kryteriów oceniania uczniów, podniesienie efektywności nauczania i wychowania w naszym Gimnazjum a jednocześnie czyniąc ocenianie sprawiedliwym, uwzględniając opinie,
Rada Pedagogiczna uchwałą z dnia 17 stycznia 2000r. przyjęła program wychowawczy Gimnazjum w Brzezinach po pozytywnym zaopiniowaniu jego treści przez Radę Rodziców 17 stycznia 2000r. i Samorząd Uczniowski 13 stycznia 2000r.
SZKOŁA TO TWÓJ DRUGI DOM. TU BĘDZIESZ CZUŁ SIĘ BEZPIECZNIE W GRONIE PRZYJAZNYCH CI LUDZI I ZDOBĘDZIESZ WIEDZĘ, ABY WKROCZYĆ W DOROSŁE ŻYCIE.