Regulaminy

Regulamin pracy Gimnazjum w Brzezinach

 
 
REGULAMIN  PRACY
Gimnazjum
w Brzezinach
Podstawa prawna:
rozdział IV ustawy a dnia 26 czerwca 1974r. z późniejszymi zmianami - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94, Nr 106, poz. 668, Nr 113, poz. 717)
 
 
Rozdział I
Przepisy wstępne
 
§ 1
1.    Regulamin pracy ustala organizację i porządek w procesie pracy Gimnazjum w Brzezinach oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników.
2.    Regulamin pracy obowiązuje wszystkich pracowników Gimnazjum w Brzezinach bez względu na rodzaj wykonywanej pracy i zajmowane stanowisko.
 
§ 2
1.    Ilekroć w regulaminie jest mowa o:
1.1.    przepisach prawa pracy - rozumie się przez to przepisy kodeksu pracy oraz przepisy wydane na jego podstawie,
1.2.    ustawie - rozumie się przez to ustawę a dnia 26 czerwca 1974r. z późniejszymi zmianami - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94, Nr 106, poz. 668, Nr 113, poz. 717),
1.3.    pracodawcy - rozumie się przez to dyrektora Gimnazjum w Brzezinach,
1.4.    pracowniku - rozumie się przez to wszystkie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub mianowania.
 
Rozdział II
Obowiązki gimnazjum i pracowników
 
§ 3
1.    Dyrektor Gimnazjum zobowiązany jest w szczególności:
1.1.  zaznajamiać pracowników podejmujących pracę z:
1.1.1.    zakresem obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonym stanowisku oraz podstawowymi uprawnieniami,
1.1.2.    niniejszym regulaminem,
1.1.3.    przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przeciwpożarowymi,
1.1.4.    przepisami dotyczącymi zachowania tajemnicy służbowej,
1.1.5.    ustawą o ochronie danych osobowych,
1.2.  organizować pracę w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy oraz osiąganie należytej jakości  i wysokiej wydajności,
1.3.  zapewniać bezpieczne i  higieniczne warunki pracy oraz prowadzić szkolenia w tym zakresie,
1.4.  ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych,
1.5.  zaspokajać w miarę posiadanych środków socjalne i kulturalne potrzeby pracowników,
1.6.  stosować obiektywne i sprawiedliwe kryteria oceny pracowników oraz wyników ich pracy,
1.7.  wpływać na kształcenie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego,
1.8.  prowadzić dokumentację stosunku pracy i akta osobowe pracowników.
 
§ 4
 
1.    Pracownik jest obowiązany wykonywać prace sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń pracodawcy, które dotyczą pracy, a nie są sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.
2.    Pracownik jest obowiązany w szczególności:
2.1.  przestrzegać ustalonego czasu pracy,
2.2.  przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w Gimnazjum porządku,
2.3.  przestrzegać przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przeciwpożarowych,
2.4.  dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie i użytkować je zgodnie z przeznaczeniem,
2.5.  zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, a także przechowywać dokumenty w przeznaczonym do tego miejscu,
2.6.  przestrzegać w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego, okazywać koleżeński stosunek współpracownikom i udzielać pomocy młodszym kolegom.
 
 
Rozdział III
Czas pracy
 
§ 5
1.    Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub innym miejscem wyznaczonym do wykonywania pracy.
2.    Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.
3.    W ramach czasu pracy, o którym mowa w ust. 2 oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:
3.1.  zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz w wymiarze określonym w oparciu o art. 42 Ustawy z dnia 18 lutego 2000r. o zmianie Ustawy - Karta Nauczyciela i o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 19, poz. 239),
3.2.  inne czynności wynikające z zadań statutowych gimnazjum,
3.3.  zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
4.    Czas pracy dla pracowników administracyjno-obsługowych wynosi 40 godzin tygodniowo i nie może przekraczać 8 godzin na dobę.
5.    Nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy.
6.    Nauczycielom dokształcającym się, wykonującym inne ważne społecznie zadania lub - jeżeli wynika to z organizacji pracy w szkole - dyrektor może ustalić czterodniowy tydzień pracy.
7.    Soboty są dniami wolnymi od pracy, a inne dni wolne pracownicy odpracowują w terminie uzgodnionym z pracodawcą i organem prowadzącym.
 
§ 6
1.    Pracownikowi, który na polecenie pracodawcy wykonywał prace w dniu wolnym od pracy, przysługuje w zamian dzień wolny w innym terminie - do odebrania w ciągu miesiąca.
2.    Praca wykonywana ponad ustalone normy czasu pracy stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.
 
§ 7
1.    Pracownicy administracyjno-obsługowi mają obowiązek fakt przybycia do pracy stwierdzić podpisem na liście obecności znajdującej się w sekretariacie Gimnazjum, przed godziną rozpoczynania pracy.
2.    W przypadku nauczyciela potwierdzeniem obecności jest podpis i zapis w dzienniku.
3.    Pracownik ma obowiązek stawienia się na swoim stanowisku pracy nie później niż o godzinie rozpoczynania pracy.
4.    Sprawdzenie obecności pracowników na stanowiskach pracy należy do obowiązków pracodawcy.
 
 
Rozdział IV
Usprawiedliwianie nieobecności i spóźnień
 
§ 8
1.    O niemożności stawienia się do pracy z przyczyny z góry wiadomej pracownik powinien uprzedzić pracodawcę.
2.    W razie niestawienia się do pracy - poza przypadkiem z ust. 1 - pracownik ma obowiązek zawiadomić spółkę o przyczynie nieobecności i przewidzianym czasie jej trwania pierwszego dnia nieobecności w pracy, nie później jednak niż w dniu następnym, osobiście, telefonicznie, telegraficznie lub przez inne osoby. Niedotrzymanie tego terminu mogą usprawiedliwić jedynie nadzwyczajne okoliczności.
3.    Pracownik jest obowiązany usprawiedliwić nieobecność w pracy, niezwłocznie przedstawiając pracodawcy przyczyny nieobecności, a na żądanie także odpowiednie dowody. W razie choroby swojej lub członka rodziny pracownik ma obowiązek przedłożyć zaświadczenie lekarskie najpóźniej w ciągu 7 dni po wystawieniu takiego zaświadczenia.
 
§ 9
1.    Opuszczenie  lub spóźnienie do pracy usprawiedliwiają ważne przyczyny, a w szczególności:
1.1.  choroba - powodująca niezdolność pracownika do pracy,
1.2.  odsunięcie od pracy na podstawie decyzji lekarza lub inspektora sanitarnego, jeżeli nie można zatrudnić pracownika przy innej pracy, odpowiedniej dla jego stanu zdrowia,
1.3.  choroba członka rodziny pracownika, wymagająca sprawowania osobistej opieki przez pracownika,
1.4.  okoliczności wymagające sprawowania przez pracownika osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8.
 
§ 10
1.    Czas pracy powinien być w pełni wykorzystany na pracę zawodową. Załatwianie spraw społecznych, osobistych i innych nie związanych z pracą zawodową powinno odbywać się w czasie wolnym od pracy.
2.    Załatwienie takich spraw w czasie godzin pracy jest dopuszczalne, gdy zachodzi nieunikniona i należycie uzasadniona potrzeba takiego zwolnienia. Zgody na to udziela przełożony.
3.    Za czas zwolnienia od pracy, o którym mowa w pkt. 2, pracownikowi  przysługuje wynagrodzenie, jeżeli odpracował czas zwolnienia. Odpracowanie to nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych i kontrolowane jest przez przełożonego.
4.    Każdorazowe opuszczenie miejsca pracy powinno być odpowiednio zarejestrowane.
§ 11
1.    Pracodawca obowiązkowo prowadzi ewidencję czasu pracy dla pracowników administracyjno-obsługowych.
2.    Karta ewidencji obejmuje: pracę w godzinach nadliczbowych, w dodatkowe dni wolne od pracy, dyżury, urlopy, zwolnienia od pracy, inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy.
3.    Pracownik ma zawsze prawo wglądu do swej ewidencji czasu pracy.
 
 
Rozdział III
Urlopy wypoczynkowe i zwolnienia
 
§ 12
1.    Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu w wymiarze i na zasadach określonych przepisami kodeksu pracy. Pierwszy urlop, w połowie wymiaru należnego, może pracownik wykorzystać po 6 miesiącach pracy. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu.
2.    Pracownik jest obowiązany złożyć pisemny wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego ze wskazaniem dnia rozpoczęcia i zakończenia urlopu z wyprzedzeniem co najmniej 7 dni przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu. Warunkiem, którego spełnienie uprawnia pracownika do rozpoczęcia urlopu, jest adnotacja pracodawcy na wniosku o wyrażeniu zgody na urlop wypoczynkowy w takim terminie.
 
§ 13
1.    Na uzasadniony wniosek pracownika, za zgodą przełożonego, urlop może być wykorzystany w częściach, z tym, że choćby jedna część  urlopu powinna obejmować nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
2.    Dodatkowych dni wolnych od pracy nie wlicza się do urlopu.
3.    Pracownik powinien wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy zgodnie z planem urlopów sporządzonym przez pracodawcę. Plan ten powstaje na podstawie wniosków pracowników i konieczności zapewnienia normalnego toku pracy.
4.    Plan urlopów pracodawca podaje do wiadomości pracowników do 30 kwietnia danego roku.
5.    Urlopu nie wykorzystanego zgodnie z planem urlopów udziela się pracownikowi najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego.
6.    Przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika, umotywowany ważnymi przyczynami, jest również dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb zakładu pracy.
7.    Odwołać pracownika z urlopu można w wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych okolicznościami nieprzewidzianymi w chwili rozpoczynania przez pracownika urlopu. Koszty poniesione przez pracownika w związku z odwołaniem go z urlopu ponosi pracodawca.
 
§ 14
1.    Pracodawca jest zobowiązany zwolnić od pracy pracownika:
1.1.  wezwanego do osobistego stawienia się przed organem właściwym w zakresie powszechnego obowiązku obrony na czas niezbędny w celu załatwienia sprawy będącej przedmiotem wezwania,
1.2.  na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji albo organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia,
1.3.  wezwanego w celu wykonywania czynności biegłego w postępowaniu administracyjnym, karnym przygotowawczym, sadowym lub przed kolegium do spraw wykroczeń. Łączny wymiar zwolnień z tego tytułu nie może jednak przekraczać 6 dni w ciągu roku kalendarzowego,
1.4.  wezwanego w charakterze świadka w postępowaniu kontrolnym, prowadzonym przez Najwyższą Izbę Kontroli i powołanego do udziału w tym postępowaniu w charterze specjalisty,
1.5.  będącego członkiem ochotniczej straży pożarnej na czas niezbędny do uczestniczenia w działaniach ratowniczych i do wypoczynku koniecznego po ich zakończeniu, a także - w wymiarze nie przekraczającym łącznie 6 dni w ciągu roku kalendarzowego - na szkolenie pożarnicze.
1.6.  na czas wykonywania obowiązku świadczeń osobistych.
 
§ 15
1.    Za czas zwolnień od pracy, określonych § 14, pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Pracodawca jest jedynie obowiązany wydać zaświadczenie określające wysokość utraconego wynagrodzenia za czas tego zwolnienia w celu uzyskania przez pracownika od właściwego organu rekompensaty pieniężnej z tego tytułu.
 
§ 16
1.    Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za czas zwolnienia, pracownika:
1.1.  będącego stroną lub świadkiem w postępowaniu pojednawczym,
1.2.  na czas niezbędny do przeprowadzenia obowiązkowych badań lekarskich i szczepień ochronnych,
1.3.  będącego ratownikiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - na czas niezbędny do uczestnictwa w akcji ratowniczej  i do wypoczynku koniecznego po jej zakończeniu,
1.4.  będącego krwiodawcą na czas niezbędny w celu oddania krwi, a także na czas niezbędny do przeprowadzenia zaleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich,
1.5.  na czas obejmujący:
1.5.1.1.    2 dni - z okazji ślubu pracownika, urodzenia się dziecka pracownika, zgonu i pogrzebu małżonka, dziecka, ojca lub matki, ojczyma lub macochy,
1.5.1.2.    1 dnia - z okazji ślubu dziecka pracownika, zgonu i pogrzebu rodzeństwa, dziadków, teściów a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
1.6.  wychowującego dzieci w wieku do 14 lat na 2 dni w ciągu roku kalendarzowego,
1.7.  na szkolenia w zakresie bhp,
1.8.  na czas niezbędny do udziału w komisji bezpieczeństwa i higieny pracy.
 
§ 17
1.    Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy, bez zachowania prawa do wynagrodzenia za czas tego zwolnienia pracownika:
1.1.  na czas niezbędny do udziału w komisji pojednawczej w charakterze członka tej komisji,
1.2.  w celu przeprowadzenia zajęć dydaktycznych w szkole zawodowej, w szkole wyższej, w placówce naukowej albo jednostce podawczo-rozwojowej, a także przeprowadzenia szkolenia na kursie zawodowym. Łączny wymiar zwolnień z tego tytułu nie może przekraczać 6 godzin w tygodniu lub 24 godzin w miesiącu,
1.3.  będącego członkiem rady nadzorczej działającej u zatrudniającego go pracodawcy na czas niezbędny do uczestnictwa w posiedzeniach tej rady.
 
 
Rozdział VI
Wypłaty wynagrodzeń
 
§ 18
1.    Wynagrodzenia są wypłacane wszystkim pracownikom
2.    W przypadku, gdy termin wypłaty przypada na dzień wolny od pracy, wypłaty dokonuje się w dniu poprzedzającym.
3.    Za zgodą pracownika lub na jego wniosek wynagrodzenie może być przekazywane na wskazane przez niego konto bankowe.
4.    Wynagrodzenie i inne należności wypłacane są bezpośrednio pracownikom. Należne wynagrodzenie może być podjęte przez inną osobę tylko po przedłożeniu przez nią pisemnego upoważnienia, podpisanego przez pracownika oraz dowodu osobistego osoby upoważnionej.
Rozdział VII
Nagrody i wyróżnienia
 
§ 19
1.    Nauczycielom, którzy poprzez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań i osiągnięć gimnazjum, mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia w formie:
1.1.  Nagrody Dyrektora Gimnazjum,
1.2.  Nagrody Kuratora,
1.3.  Nagrody Ministra Edukacji Narodowej,
1.4.  Medalu Edukacji Narodowej.
2.    Nagrody i  wyróżnienia przyznaje odpowiednio Dyrektor Gimnazjum, Kurator, Minister Edukacji Narodowej.
3.    Pozostałym pracownikom, którzy poprzez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań i osiągnięć gimnazjum, mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia w formie:
3.1.  nagrody pieniężnej,
3.2.  pochwały pisemnej,
3.3.  pochwały publicznej,
3.4.  dyplomu uznania.
4.    Nagrody i  wyróżnienia przyznaje
5.    Odpis zawiadomienia o przyznaniu nagrody składa się do akt osobowych pracownika.
 
 
Rozdział VIII
Kary porządkowe
 
§ 20
1.    Za naruszenie obowiązków pracowniczych uważa się:
1.1.  nieprzestrzeganie przepisów bhp i ppoż.,
1.2.  opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia,
1.3.  niewykonywanie poleceń przełożonych związanych z realizacją prac ujętych w zakresie obowiązków,
1.4.  zakłócanie porządku i spokoju w miejscu pracy,
1.5.  wykonywanie prac niezwiązanych z zadaniami gimnazjum,
1.6.  złe lub niedbałe wykonywanie pracy oraz uszkodzenie sprzętu lub innych pomocy dydaktycznych,
1.7.  niewłaściwy stosunek do przełożonych lub współpracowników.,
1.8.  stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwym lub spożywanie alkoholu w czasie pracy.
2.    Za nieprzestrzeganie przez pracownika regulaminu pracy i naruszanie obowiązków pracowniczych stosuje się:
2.1.  karę upomnienia,
2.2.  karę nagany,
2.3.  karę pieniężną.
 
§ 21
1.    Kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, wynosi jednodniowe wynagrodzenie pracownika, z tym że łącznie kary pieniężne nie mogą przekraczać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty.
 
§ 22
1.    Kary nie można zastosować po upływie 2 tygodni od powzięcia  wiadomości  o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.
2.    Kara może być stosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika.
 
§ 23
1.    Karę stosuje Dyrektor Gimnazjum i zawiadamia o tym pracownika na piśmie, wskazując rodzaj i datę przewinienia oraz możliwości wniesienia sprzeciwu.
2.    Odpis pisma składa się do akt personalnych pracownika.
§ 24
1.    Tryb nałożenia kary porządkowej, odwołania się od nałożonej kary porządkowej, a także uznania kary za niebyłą reguluje rozdział VI działu czwartego Kodeksu pracy.
 
§ 25
1.    Karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa się z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy.
2.    Dyrektor Gimnazjum, biorąc pod uwagę osiągnięcia w pracy i nienaganne zachowanie pracownika po ukaraniu, może w terminie wcześniejszym uznać karę za niebyłą.
 
§ 26
1.    Pracownik, wobec którego zastosowano którąś z wymienionych kar, nie może być pozbawiony dodatkowo tych uprawnień wynikających z przepisów prawa pracy, które są uzależnione od nienaruszenia obowiązków pracowniczych w zakresie uzasadniającym odpowiedzialność porządkową.
 
 
Rozdział IX
Ochrona pracy kobiet
 
§ 27
1.    Nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.
2.    Niedozwolone jest dźwiganie ciężarów:
2.1.  przy ręcznym podnoszeniu i przenoszeniu: przy stałej pracy - powyżej 15 kg na osobę, przy dorywczej pracy - powyżej 25 kg na osobę,
2.2.  przy ręcznym podnoszeniu ciężarów pod górę (pochylnie, schody) - odpowiednio 10 i 20 kg na osobę,
2.3.  kobietom w ciąży do 6 miesiąca włącznie powyżej 5 kg, a przewożenie powyżej połowy norm z pkt.2.1., i 2.2.,
2.4.  wszelkich - powyżej 6 miesiąca ciąży (dotyczy także przesuwania i przewożenia ciężarów).
 
§ 28
1.    Kobiety w ciąży oraz opiekującej się dzieckiem do lat 4 (chyba, że się zgodzi) nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz delegować poza stałe miejsce pracy.
2.    Kobietom w ciąży i karmiącym zakazuje się prac we wszelkiego rodzaju pojazdach mechanicznych, które są w ruchu.
3.    Kobiet w ciąży nie zatrudnia się w warunkach narażenia na działanie pola elektromagnetycznego wysokiej częstotliwości.
 
§ 29
1.    Stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim.
2.    Kobietę w ciąży przenosi się do innej pracy, o ile:
2.1.  jest zatrudniona przy pracy wzbronionej kobietom w ciąży,
2.2.  przedłoży orzeczenie lekarskie stwierdzające, że ze względu na stan ciąży nie powinna wykonywać pracy dotychczasowej.
3.    Jeżeli przeniesienie do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownicy przysługuje dodatek wyrównawczy.
 
§ 30
1.    Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do okresu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy po 45 minut każda.
2.    Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują.
 
 
Rozdział X
Bezpieczeństwo i higiena pracy
 
§ 31
1.    Gimnazjum zapewnia pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami i zasadami, w szczególności z działem X Kodeksu pracy.
 
§ 32
1.    Gimnazjum przeszkala przyjmowanego pracownika w zakresie ogólnych zasad i przepisów dotyczących ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracy na stanowisku, na którym pracownik ma być zatrudniony.
2.    Gimnazjum organizuje raz na 5 lat szkolenia pracowników w zakresie ogólnych zasad i przepisów dotyczących ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracy.
3.    Na dowód odbycia przeszkolenia i zapoznania się z przepisami dotyczącymi ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracy pracownik otrzymuje świadectwo ukończenia ww szkolenia, którego odpis zostaje załączony do jego akt osobowych.
4.    W razie zlecenia pracownikowi wykonania czynności nie wchodzących w normalny zakres czynności, powinien zostać on wyczerpująco pouczony przez przełożonego o bezpiecznym sposobie wykonywania obowiązków.
 
§ 33
1.    Gimnazjum kieruje pracownika przed dopuszczeniem do pracy na wstępne badania lekarskie.
2.    W czasie zatrudnienia pracownik podlega badaniom okresowym i kontrolnym - na koszt pracodawcy.
 
§ 34
1.    Wszelkie zauważone usterki urządzeń, maszyn, pomieszczeń, narzędzi i sprzętu, stwarzające zagrożenie, należy niezwłocznie zgłaszać swojemu przełożonemu, żądając ich usunięcia.
2.    Każdy pracownik, który uległ wypadkowi, jeżeli stan zdrowia na to pozwala, jest obowiązany zawiadomić o tym swego przełożonego.
3.    Miejsce wypadku należy zabezpieczyć do czasu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku.
4.    Dyrektor Gimnazjum obowiązane jest zapewnić pierwszą pomoc pracownikowi, który uległ wypadkowi, w szczególności zaś zbadać okoliczności i przyczyny wypadku oraz podjąć środki zapobiegawcze, mające na celu poprawę warunków bhp.
 
§ 35
1.    Pracownicy  obsługowi obowiązani są w czasie wykonywania zadań służbowych do noszenia stroju służbowego, dostarczonego przez Gimnazjum. Koszty nowego stroju (raz na dwa lata) oraz utrzymania go w czystości pokrywa Gimnazjum.
2.    Pracownicy są obowiązani dbać o czystość i estetykę miejsca pracy.
3.    Palenie tytoniu dozwolone jest tylko w miejscu do tego wyznaczonym i tylko wówczas, gdy nie zakłóca to toku pracy.
4.    Po zakończeniu pracy pracownicy obowiązani są należycie zabezpieczyć narzędzia pracy, akta i dokumenty, wyłączyć aparaturę, wygasić palniki itp. oraz zamykać pomieszczenia, a klucze odłożyć na miejsce do tego przeznaczone.
 
§ 36
1.    Przebywanie na terenie zakładu poza godzinami pracy lub w dni wolne od pracy dozwolone jest po uzyskaniu pisemnej zgody przełożonego lub na jego polecenie.
2.    Wynoszenie z zakładu jakichkolwiek przedmiotów stanowiących własność Gimnazjum dozwolone jest tylko na podstawie pisemnej zgody przełożonego.
3.    Wszelkie przepisy związane ze stosunkiem pracy są do wglądu pracowników w sekretariacie Gimnazjum.
4.    Pracownik odchodzący z pracy w Gimnazjum obowiązany jest rozliczyć się ze swoich zobowiązań, a zwłaszcza przedmiotów, które pobrał do użytkowania w związku z wykonywaną pracą.
 
 
Rozdział XI
Kształtowanie stosunków międzyludzkich
 
§ 37
1.    Dyrektor Gimnazjum i pracownicy dbają  o należyte kształtowanie stosunków międzyludzkich, a zwłaszcza o wzajemne poszanowanie przełożonych i podwładnych oraz pracowników między sobą. Zapobiegają powstawaniu konfliktów, a w razie ich powstania dążą do ich złagodzenia i likwidacji przez spokojne i rzeczowe wysłuchanie wszystkich zainteresowanych przez kompetentne, obiektywne osoby.
2.    Gimnazjum powinno nadać uroczystą formę wyróżnieniom pracowników, a zwłaszcza uroczyście wręczać dyplomy za wieloletnią pracę (nagrody jubileuszowe).
3.    Gimnazjum interesuje się pracownikami, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji i w miarę możliwości udziela im pomocy.
4.    Gimnazjum utrzymuje więź, a w razie potrzeby otacza opieką wieloletnich i zasłużonych pracowników, którzy przeszli na emeryturę lub rentę.
5.    Pracownicy są wynagradzani i mają prawo do świadczeń socjalnych według oddzielnie opracowanych regulaminów, odpowiednio:
1.1.  wynagradzania,
1.2.  kształtowania i stosowania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
 
 
Rozdział XII
Przepisy końcowe
 
§ 38
1.    We wszystkich sprawach wynikających ze stosunku pracy, jak również w sprawach skarg i wniosków, pracownicy przyjmowani są przez Dyrektora Gimnazjum.
 
§ 39
1.    W sprawach nieunormowanych niniejszym regulaminem obowiązują przepisy Kodeksu pracy i aktów wykonawczych do Kodeksu pracy.
 
§ 40
1.    Regulamin pracy zostaje ustalony na czas nieokreślony i może być zmieniony w całości lub w poszczególnych jego częściach przez Dyrektora Gimnazjum.
 
§ 41
1.    Regulamin pracy wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jego ogłoszenia.
 
 
 
 
Uzgodniono z:
1.    ZNP:  ________________________
2.    NSZZ "Solidarność":  ________________________
 
Wykonał i zatwierdził:
Dyrektor Gimnazjum w  Brzezinach
Małgorzata Błaszczyk
 
ANEKS
 
do "Regulaminu pracy Gimnazjum w Brzezinach"
w związku ze zmianą normy czasu pracy
pracowników administracyjno-obsługowych
(Ustawa z dnia 1 marca 2001r. o zmianie
Ustawy - Kodeks pracy (Dz. U. Nr 28)
 
 
Od 01 stycznia 2003r. pracownicy administracji rozpoczynają pracę o godz. 730 i kończą o godz. 1530.
Czas pracy pracowników obsługi w pięciodniowym tygodniu pracy wynosi 40 godz.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 01 stycznia 2003r.
 
 
 
 
 
 
 
Uzgodniono z:
Osoba odpowiedzialna za:
  • wytworzenie informacji: Małgorzata Błaszczyk
  • wprowadzenie informacji do podstrony BIP: Robert Marszałek (2003-07-16 10:56:25)
  • zaakceptowanie treści informacji: Robert Marszałek (2003-07-16 10:56:39)
  • ostatnią zmianę treści wiadomości: Robert Marszałek (2003-07-16 10:56:25)
Lista wiadomości
Podstawa prawna: rozdział IV ustawy a dnia 26 czerwca 1974r. z późniejszymi zmianami - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94, Nr 106, poz. 668, Nr 113, poz. 717)
Na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991r. z późniejszymi zmianami - art.43, ust. 2 (jednolity tekst Dz.U. 1996, nr 67, poz. 329) oraz Statutu Gimnazjum z dnia 07 sierpnia1999r. wprowadza się uchwałą Rady Pedagogicznej z dnia 09 listopada 1999r. ni
Na podstawie ustawy o systemie oświaty z 7 września 1991r. z późniejszymi zmianami (jednolity tekst Dz.U. 1996, Nr 67. poz. 329) art. 55 oraz Ustawy - Karta nauczyciela z 26 stycznia 1982r. z późniejszymi zmianami (jednolity tekst Dz.U. 1997r. Nr 56
„My, nauczyciele Gimnazjum w Brzezinach mając na uwadze ujednolicenie zasad i kryteriów oceniania uczniów, podniesienie efektywności nauczania i wychowania w naszym Gimnazjum a jednocześnie czyniąc ocenianie sprawiedliwym, uwzględniając opinie,
Rada Pedagogiczna uchwałą z dnia 17 stycznia 2000r. przyjęła program wychowawczy Gimnazjum w Brzezinach po pozytywnym zaopiniowaniu jego treści przez Radę Rodziców 17 stycznia 2000r. i Samorząd Uczniowski 13 stycznia 2000r.
SZKOŁA TO TWÓJ DRUGI DOM. TU BĘDZIESZ CZUŁ SIĘ BEZPIECZNIE W GRONIE PRZYJAZNYCH CI LUDZI I ZDOBĘDZIESZ WIEDZĘ, ABY WKROCZYĆ W DOROSŁE ŻYCIE.