Aktualności 2012

Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej 2012

Regionalny Przegląd Zespołów Folklorystycznych Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej zgromadził w dniach od 14 do 15 lipca b.r., na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Brzezinach, twórców z całego dawnego województwa kaliskiego. Jurorzy obejrzeli w sumie 60 programów, a zaprezentowało się przed nimi 5 zespołów tanecznych, 3 prezentacje obrzędowe, 6 zespołów dziecięcych, 22 zespoły śpiewacze, 8 kapel, 5 solistów instrumentalistów i 11 solistek śpiewaczek. 

Celem Biesiady Folkloru jest promocja i podtrzymanie tradycji folkloru regionu, w związku z czym na ocenach Komisji zaważyły względy doboru repertuaru, poprawności instrumentarium, techniki wykonania tańca, strojów, stylu wykonawczego, a także jego prezentacji scenicznej.

Tegoroczna Biesiada Folkloru ukazała żywiołowość folkloru w regionie, bogactwo zespołów śpiewaczych oraz ich troskę o tradycyjny repertuar; stylowe wykonanie i dbałość stroju. Efekt sceniczny jest rezultatem świadomej obecności na seminarium folkloru i konsultacji organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Sama biesiada będzie sprzyjała dalszemu uświadomieniu zespołom ich istotnej roli w ochronie i propagowaniu dziedzictwa kulturowego oraz inspirowania ruchu folklorystycznego.

Bardzo udane były także towarzyszące biesiadzie Targi Sztuki Ludowej. Sporym powodzeniem cieszyły się też warsztaty twórczości ludowej. Oblegane były przede wszystkim stoiska słomkarzy, ale nie brakowało także chętnych do nauki rzeźbiarstwa czy snutkarstwa. Organizatorem biesiady było Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu (które ufundowało nagrody), wspólnie z miejscowym GOK-iem. Przedsięwzięcie dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Biesiadzie przyglądali się władze naszej gminy Wójt gminy Brzeziny Krzysztof Niedźwiedzki, Zastępca Wójta Gminy Brzeziny Zbigniew Słodowy, sekretarz Gminy Brzeziny Marian Kasperski oraz Przewodniczący rady Gminy Brzeziny Karol Bakacz.

Organizatorem biesiady było Centrum Kultury i Sztuki, które tradycyjnie wspierała Gmina Brzeziny oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Brzezinach.

Oto nagrodzeni i wyróżnieni:

Kategoria zespołów tanecznych

trzy równorzędne II nagrody:

Zespół Pieśni i Tańca OŁOBOK z Ołoboku - 1.800 zł

Zespół Folklorystyczny SNUTKI z Potarzycy GRUPA MŁODZIEŻOWA - 1.800 zł

Zespół Tańca Ludowego SWOJACY z Moszczanki GRUPA MŁODZIEŻOWA - 1.800 zł

dwie równorzędne III nagrody:

Zespół Tańca Ludowego KROTOSZANIE z Krotoszyna GRUPA STARSZA - 1.200 zł

Zespół Ludowy GŁOGOWIANIE z Głogowej - 1.200 zł

kategoria zespołów dziecięcych

I nagroda:

Zespół Folklorystyczny ŻEGOCINIANIE z Żegocina - 1600 zł

II nagroda:

Zespół Folklorystyczny SNUTKI z Potarzycy GRUPA DZIECIĘCA - 1.200 zł

cztery równorzędne III nagrody:

Zespół Pieśni i Tańca GORZYCZANIE z Gorzyc Wielkich grupa młodsza - 800 zł

Zespół Tańca Ludowego KROTOSZANIE z Krotoszyna GRUPA ŚREDNIA - 800 zł

Zespół Folklorystyczny Pieśni i Tańca NOSKOWIACY z Noskowa - 800 zł

Zespół Tańca Ludowego SWOJACY z Moszczanki GRUPA DZIECIĘCA - 800 zł

kategoria zespołów obrzędowych

Zespół Śpiewaczy CEKOWIANKI z Cekowa - 400 zł

kategoria zespołów śpiewaczych

trzy równorzędne I nagrody:

Zespół Śpiewaczy BIADKOWIANKI z Biadek - 800 zł

Zespół Śpiewaczy DĄBROWIANKI z Dąbrowy - 800 zł

Zespół z Kociny - 800 zł

cztery równorzędne II nagrody:

Zespół Pieśni BRZEZINIANKI z Brzezin - 600 zł

Zespół Śpiewaczy KALINA z Blizanowa - 600 zł

Zespół Śpiewaczy KOBIERZANKI z Kobierna - 600 zł

Zespół Folklorystyczny PIWONICE z Kalisza - 600 zł

dwie równorzędne III nagrody:

Zespół Śpiewaczy KORZENIEWIANKI z Korzeniewa - 400 zł

Zespół Śpiewaczy PRZYRANIANKI z Przyrania - 400 zł

pięć równorzędnych wyróżnień:

Zespół Folklorystyczny DORUCHOWIANIE z Doruchowa - 200 zł

Zespół Śpiewaczy KALINA z Nowej Wsi - 200 zł

Zespół Śpiewaczy LUTOGNIEWIACY z Lutogniewa - 200 zł

Zespół Śpiewaczy ŁĄKOCANIE z Łąkocin - 200 zł

Zespół Śpiewaczy OPATOWIANIE z Opatówka - 200 zł

kategoria kapel ludowych

I nagroda:

Kapela Ludowa BRZEZINY I z Brzezin - 500 zł

trzy równorzędne II nagrody:

Kapela z Kociny - 450 zł

Kapela Ludowa TURSKO I - 450 zł

Kapela Ludowa z Żegocina - 450 zł

trzy równorzędne III nagrody:

Kapela Ludowa BRZEZINY II z Brzezin - 350 zł

Kapela Ludowa KALINA z Blizanowa - 350 zł

Kapela Ludowa LISKOWIANIE z Liskowa - 350 zł

wyróżnienie:

Kapela Ludowa TURSKO II - 200 zł

kategoria solistów instrumentalistów

I nagroda:

Leon Lewandowski z Brzezin - skrzypce - 300 zł

II nagroda:

Artur Witczak z Ostrowa Wielkopolskiego - dudy - 250 zł

dwie równorzędne III nagrody:

Henryk Krzyżoszczak z Łagiewnik - skrzypce - 200 zł

Zenon Kucharski z Brzezin - harmonia - 200 zł

wyróżnienie:

Marta Szymankiewicz z Moszczanki - siesienki - 100 zł

kategoria solistek śpiewaczek

dwie równorzędne II nagrody:

Józefa Marciniak z Kobierna - 200 zł

Katarzyna Zawada z Żegocina - 200 zł

dwie równorzędne III nagrody:

Mirosława Juskowiak z Nowej Wsi - 150 zł

Małgorzata Pacholska z Korzeniewa - 150 zł

siedem równorzędnych wyróżnień:

Krystyna Melczak z Dąbrowy - 50 zł

Bolesława Mielicka z Biadek - 50 zł

Marianna Młyńska z Wróżew - 50 zł

Stanisława Musielak z Kalisza - 50 zł

Janina Plichta z Brzezin - 50 zł

Bronisława Wachowiak z Łagiewnik - 50 zł

Halina Wałęsa z Nowej Wsi - 50 zł 

 
 
 
 
 
 

 

Lista wiadomości
Dobiegła końca V edycja projektu „ TWÓJ KROK W PRZYSZŁOŚĆ „ realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Poddziałania 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Dnia 20 grudnia br. już tradycyjnie w naszej gminie odbyło się spotkanie wigilijne. Zorganizowana uroczystość miała na celu umożliwienie osobom starszym, samotnym i niepełnosprawnym spotkanie przy wigilijnym stole.
Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia. Weźmiemy zatem opłatek i wyciągniemy do siebie ręce życząc sobie wszystkiego najlepszego. W geście tym przekażmy sobie znak pokoju, przebaczenia, pojednania i miłości.
Ten rok był wyjątkowy pod względem przebudowy i modernizacji dróg gminnych w gminie Brzeziny. Zrealizowano od dawna oczekiwaną inwestycję łączącą kilka miejscowości o przyjętej nazwie „Budowa drogi gminnej stanowiący ciąg komunikacyjny w miejscowości: Świerczyna - Przystajnia-Kolonia - Przystajnia - Moczalec" ...
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi wiadomościami dotyczące działalności LGD "Długosz Królewski"
14 grudnia 2012r., w Zespole Szkół w Brzezinach odbył się Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt i Chłopców ze szkół podstawowych w Brzezinach, Czempiszu i Sobiesękach.
Okres świąteczny to dobry moment na połączenie pasji plastycznych z tradycjami świąt Bożego Narodzenia. Jedną z nich jest odchodzący w zapomnienie zwyczaj wysyłania świątecznych pocztówek z życzeniami dla bliskich. Jest jednak szansa na to, że młode pokolenie nadal będzie kultywować tę tradycję.
Gimnazjum w Brzezinach po pięciosetowych pojedynkach z Gimnazjum nr 9 i 10 z Kalisza zwyciężyło w IV Mikołajkowym Turnieju Piłki Siatkowej Chłopców, który odbył się 5 grudnia 2012 w Brzezinach.
Uprzejmie informujemy, iż dzień 24 grudnia 2012 roku, tj. WIGILIA będzie dniem wolnym od pracy w Urzędzie Gminy. Odpracowanie tego dnia nastąpi w sobotę 15 grudnia 2012 roku.
W dniu 30 listopada 2012 r. została podjęta uchwała Rady Gminy Brzeziny w sprawie utworzenia stałych obwodów głosowania na obszarze Gminy Brzeziny, ustalenia ich granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych...
W II edycji gminnego konkursu fotograficznego ph „Wykadruj piękno", organizowanego przez Bibliotekę Publiczną i Gminny Ośrodek Kultury w Brzezinach, udział wzięło 8 uczestników. Dostarczono 42 prace i wszystkie zostały zakwalifikowane do konkursu.
23 listopada br. na rynku muzycznym pojawi się pierwsza płyta zespołu Kamp! Zespół Kamp! to łódzko - wrocławskie trio, w skład którego wchodzą: Radek Krzyżanowski, Michał Słodowy i Tomasz Szpaderski.
W dniu 18 listopada 2012 roku w sali OSP Brzeziny odbyła się uroczystość Jubileuszowa 35 - lecia Kapeli Ludowej Brzeziny i 15 - lecie Zespołu Pieśni Brzezinianki, działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Brzezinach.
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy Brzeziny uprzejmie zaprasza na nieodpłatne szkolenie dla przedsiębiorców sprzedających alkohol na terenie Gminy Brzeziny oraz pracowników tych punktów.
„Strzałem w dziesiątkę" okazało się kolejne spotkanie autorskie zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Brzezinach. Tym razem gościem biblioteki był aktor serialu „M jak miłość", reżyser programów telewizyjnych, tłumacz i autor książek podróżniczych w jednym - Tadeusz Chudecki.
„Podaj dalej" to nowa akcja, zainicjowana przez Bibliotekę Publiczną Gminy Brzeziny, a realizowana w partnerstwie z Gimnazjum w Brzezinach.
W Domu Pracy Twórczej „Brzezin" w Brzezinach odbywają się zajęcia rzeźbiarstwa snycerstwa pod nadzorem brzezińskiego artysty rzeźbiarza Zdzisława Gotfryda, członka Związku Artystów Plastyków Rzeczpospolitej Polski. Obecnie na warsztaty zajęciowe uczęszcza czworo dzieci w wieku od 11 do 17 lat i jedna osoba dorosła
Zespół Szkół w Brzezinach stał się w piątkowe popołudnie 12 października 2012 roku najważniejszą placówką oświatową w powiecie. To właśnie w murach tej szkoły odbyła się Powiatowa Inauguracja Roku Szkolnego 2012/2013. Uroczystość połączono z otwarciem kompleksu boisk sportowych „Moje boisko Orlik 2012" i oddaniem termomodernizacji Zespołu Szkół w Brzezinach.
W dniu 1 stycznia 2012 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach , zgodnie z którą gmina ma 18 miesięcy na wprowadzenie nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi, polegającego na przejęciu odpowiedzialności przez gminę za odpady i ustalenie opłat dla mieszkańców za odbiór i zagospodarowanie odpadów.
W dniu 9 października 2012 roku w gminie Brzeziny oddano do użytku nowo wybudowaną drogę w miejscowości Świerczyna - Przystajnia-Kolonia - Przystajnia - Moczalec. To był ważny i szczególny dzień dla mieszkańców tych miejscowości.
Biblioteka Publiczna Gminy Brzeziny informuje, że termin składania prac na konkurs fotograficzny ph. „Wykadruj piękno" zostaje przedłużony do 5 listopada br.
Gmina Brzeziny zawsze słynęła z plenerów ludowych, które zapoczątkował artysta kaliski Bogdan Jarecki. W tym roku Gmina Brzeziny pozyskała środki finansów za pośrednictwem LGD Stowarzyszenie „Długosz Królewski". W dniach do 15 - 24 września 2012 roku do Domu Pracy Twórczej „Brzezin" przyjechało pięciu artystów z całej Polski ...
W dniu 26.09.2012 r. Rada Gminy Brzeziny podjęła uchwałę w sprawie podziału Gminy Brzeziny na okręgi wyborcze...
W miejscowości Brzeziny, przy ulicy 1000-lecia 3, w budynku po szkole rolniczej, została otwarta siłownia. Spełniając prośbę młodzieży, Urząd Gminy Brzeziny użyczył nieodpłatnie pomieszczenie o powierzchni 32m². Opiekunem siłowni jest mieszkaniec Brzezin Andrzej Sip.
Gminny Ośrodek Kultury w Brzezinach ogłasza nabór do sekcji tańca towarzyskiego ...
Gmina Brzeziny ogłasza, że w dniach od 15 – 24 września 2012 r. odbędzie się „Pierwszy Plener Rzeźbiarski – Brzeziny dłutem malowane”. W plenerze będzie brało udział 5 artystów rzeźbiarzy z całego kraju. Ponadto w dniach 17 - 21 września 2012 r. w godzinach 14.00-17.00 będą prowadzone warsztaty rzeźbiarskie w Domu Pracy Twórczej „BRZEZIN” w Brzezinach dla dzieci i młodzieży od lat 12. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy
W związku z zakończonym naborem artystów rzeźbiarzy na „Pierwszy plener rzeźbiarski - Brzeziny dłutem malowane" Gmina Brzeziny podaje poniżej listę pięciu zakwalifikowanych rzeźbiarzy.
26 sierpnia b.r. oczy całej gminy, i nie tylko, skierowane były w stronę Brzezin, a wszystko za sprawą Dożynek Gminnych. Niedziela przywitała wszystkich letnią pogodą - idealną na podziękowanie wszystkim rolnikom za trud ich pracy. Uroczystość rozpoczęła się przemarszem, spod sali OSP Brzeziny do miejscowego kościoła parafialnego, na uroczystą mszę świętą. Otwierała go Orkiestra Dętą OSP Brzeziny pod batutą Krzysztofa Sowy.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzezinach informuje, iż od dnia 01.09.2012 r. można składać wnioski o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego z dodatkami oraz wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres zasiłkowy 2012/2013.
Uroczystość rozpoczęła się dnia 3 września 2012 r. od wprowadzenia pododdziałów strażackich, reprezentujących wszystkie Ochotnicze Straże Pożarne z terenu gminy Brzeziny. Na czele maszerowała Orkiestra Dęta z OSP Brzeziny z kapelmistrzem Krzysztofem Sową. Całością uroczystością dowodził Komendant Gminny Zabezpieczenia Przeciwpożarowego dh Zdzisław Figas. Po złożeniu raportu przez dowódcę Wójtowi Gminy Brzeziny Krzysztofowi Niedźwiedzkiemu, V-ce Prezesowi ZOP ZOSP RP w Kaliszu i podniesieniu flagi państwowej na maszt nastąpiły główne uroczystości Jubileuszowe.
Gmina Brzeziny serdecznie zaprasza artystów rzeźbiarzy do udziału w „Pierwszym Plenerze Rzeźbiarskim – Brzeziny dłutem malowane”, który odbędzie się w dniach 15 - 24 września 2012 roku w Brzezinach.
Komitet Organizacyjny Obchodów 100-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowie Kaliskim, Wójt Gminy Brzeziny oraz Zarząd OSP w Ostrowie Kaliskim zapraszają na uroczystość obchodów 100-lecia powstania OSP w Ostrowie Kaliskim
Ostatni tydzień upłynął w Brzezinach pod znakiem rekreacji i sporu. W dniu 15 sierpnia o godz. 8 wyruszył z Brzezin XIII Dożynkowy Objazd Powiatu Kaliskiego. Grupa Brzezińska liczyła 15-stu rowerzystów i miała do pokonania prawie 20 km. W dniu 18 sierpnia od godziny 4 rano rozpoczęły się zmagania wędkarskie.
Serdecznie zapraszamy na Dożynki Gminne w dniu 26 sierpnia 2012 r....
VIII Brzezińskie Spotkania Orkiestr Dętych odbyły się w dniu 29 lipca 2012 roku w Brzezinach, na estradzie GOKSiR. Po Mszy Świętej wszystkie orkiestry i zaproszeni goście zasiedli przy stołach na wspólny obiad. Oficjalne otwarcie przeglądu rozpoczęło się o godzinie 16.00.
Wójt Gminy Brzeziny ogłasza II przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości położonych w m. Sobiesęki gminie Brzeziny
W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Brzezinach rozpoczęto piątą edycję projektu systemowego pn.: "TWÓJ KROK W PRZYSZŁOŚĆ". Projekt jest adresowany dla osób bezrobotnych w wieku aktywności zawodowej.
Deszczowe wakacje wcale nie muszą być nudne. Przekonali się o tym uczestnicy pierwszego biwaku survivalowego w Brzezinach. Organizatorem letniego wypoczynku dla dzieci uczęszczających do punktów zajęć integracyjnych był Urząd Gminy Brzeziny przy akceptacji Wójta Krzysztofa Niedźwiedzkiego.
Regionalny Przegląd Zespołów Folklorystycznych Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej zgromadził w dniach od 14 do 15 lipca b.r., na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Brzezinach, twórców z całego dawnego województwa kaliskiego. Jurorzy obejrzeli w sumie 60 programów, a zaprezentowało się przed nimi 5 zespołów tanecznych, 3 prezentacje obrzędowe, 6 zespołów dziecięcych, 22 zespoły śpiewacze, 8 kapel, 5 solistów instrumentalistów i 11 solistek śpiewaczek.
Powiatowy Urząd Pracy w Kaliszu informuje o możliwości ubiegania się o przyznanie dofinansowania do podjęcia działalności gospodarczej w ramach programu specjalnego pn. „Wracam do pracy". O przyznanie dofinansowania mogą ubiegać się osoby bezrobotne po 50-tym roku życia z wykształceniem średnim i poniżej średniego zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzezinach informuje wszystkich rodziców, zainteresowanych dożywianiem dzieci w szkole od miesiąca września 2012 roku, o składaniu podań w siedzibie Ośrodka od miesiąca sierpnia 2012 roku.
Wójt Gminy Brzeziny ogłasza I przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości położonych w m. Brzeziny, w gminie Brzeziny
Zapraszamy serdecznie na Biesiadę Folkloru Ziemi Kaliskiej 2012. Estrada Gminnego Ośrodka Kultury - 14-15 lipca, więcej szczegółów ...
8 lipca 2012 roku odbyły się VII Nieoficjalne Mistrzostwa Świata w Rzucie Paletą w Dzięciołach w Gminie Brzeziny. Głównym organizatorem festynu rodzinnego byli straży z OSP Dzięcioły, pod wodzą Sylwestra Nowaka.
Tegoroczne Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze odbyły się w dniu 1 lipca 2012 roku w miejscowości Ostrów Kaliski w gminie Brzeziny. Organizatorem zawodów był Wójt Gminy Brzeziny, Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Brzezinach oraz Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowie Kaliskim.
Informujemy, że zgodnie z ustaleniami z Policją, dokonanymi podczas wizji lokalnej w dniu 13.02.2012 r. w miejscowości Brzeziny, na odcinku drogi wojewódzkiej nr 449, od skrzyżowania ul. Wrocławskiej z ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego do skrzyżowania ul. Wrocławskiej z ul. Kaliską umieszczono oznakowanie pionowe w postaci znaku drogowego B-35 (zakaz postoju).
Biblioteka Publiczna Gminy Brzeziny zaprasza młodzież w wieku od lat 12, dorosłych mieszkańców oraz osoby wypoczywające na terenie naszej gminy w okresie letnim do udziału w konkursie fotograficznym pod hasłem „Wykadruj piękno".
W dniu 24 czerwca 2012 roku na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Brzezinach odbyła się XIII Prezentacja Orkiestr Dętych OSP. Uczestniczyło w niej dwanaście orkiestr dętych z powiatu kaliskiego.
24 czerwca 2012 roku odbył się w Szwacinie VII Turniej Sportowo-Rekreacyjny Gmin Powiatu Kaliskiego, organizowany przez stowarzyszenie „Razem Dla Powiatu" oraz Radę Powiatową SLD w Kaliszu.
Serdecznie zapraszamy na bezpłatne badania mammograficzne panie w wieku 50 - 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie korzystały z profilaktycznej mammografii opłacanej przez NFZ. Badania będą wykonywane dnia 24.07.2012 r. - przy Urzędzie Gminy Brzeziny ul. 1000-lecia 8.
25 czerwca 2012 roku odbył się wernisaż wystawy młodej czytelniczki Biblioteki Publicznej w Brzezinach - Basi Wabnik. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele miejscowych władz samorządowych, goście z sąsiednich bibliotek, rodzina oraz przyjaciele autorki
Urząd Gminy Brzeziny przekazuje informację Starostwa Powiatowego w Kaliszu w sprawie finansowania z budżetu Powiatu Kaliskiego przedsięwzięcia usuwania azbestu i materiałów zawierających azbest na terenie Powiatu Kaliskiego w roku 2012.
Urząd Gminy Brzeziny informuje, iż od dnia 01 lipca 2012 roku targowisko w Brzezinach zostanie przeniesione z placu przy sali OSP Brzeziny, na plac przy ul. Franciszka Krawczykowskiego - za piekarnią GS.
Na Mistrzostwach Polski w Kickboxingu full contact junior młodszy, junior starszy, które odbyły się w Błaszkach w dn. 15-17.06.2012r. na Hali w Szkole Podstawowej, klasyfikację drużynową wygrał Klub ZIĘTEK Team Brzeziny i został najlepszym Klubem Mistrzostw.
W dniu 17 czerwca 2012 roku Urząd Gminy Brzeziny zorganizował wyjazd sołtysów naszej gminy do Liskowa na Powiatowy Zjazd Sołtysów Powiatu Kaliskiego, w ramach projektu „Praca i kultura wsi".
W dniu 14 czerwca 2012 roku w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Brzezinach odbyła się prelekcja dla uczennic szóstych klas szkól podstawowych i Gimnazjum w Brzezinach. W spotkaniu uczestniczyły także mieszkanki naszej gminy. Tematem wykładu było „Wczesne wykrywanie raka szyjki macicy".
W ogromną leśną polanę zamieniła się 13 czerwca Biblioteka Publiczna w Brzezinach. Wśród regałów z książkami stanęły młode brzózki a na środku ustawiono symboliczne ognisko. Przy pomocy siatki maskującej ukryto półki z kolorowymi książkami i wyeksponowano karmniki oraz budki lęgowe dla ptaków. W tej zielonej scenerii odbyło się spotkanie edukacyjne ph „Tajemnice naszych lasów".
Starosta Kaliski Krzysztof Nosal oraz Wójt Gminy Brzeziny Krzysztof Niedźwiedzki zapraszają na XIII Prezentacje Orkiestr Dętych OSP - 24 czerwca 2012 - Estrada na terenie ośrodka wypoczynkowego GOSiR w Brzezinach ...
Gmina Brzeziny, jako jeden z organizatorów, zaprasza na Mistrzostwa Polski w Kick Boxingu, które odbędą się w Błaszkach w dniach 15-17.06.2012 r.
W niedzielę 10 czerwca 2012 roku odbył się gminny festyn z okazji Dnia Dziecka. Jak co roku organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Brzezinach, pod kierownictwem Dyrektora Przemysława Sułka.
Gminny Ośrodek Kultury w Brzezinach zaprasza na festyn z okazji Dnia Dziecka - Estrada przy kąpielisku - 10 czerwca 2012 r. godz. 16.00
W dniu 23 mają br. dokonano odbioru częściowego robót dla zadania pod nazwą „Świadczenie usługi rekultywacji składowiska odpadów komunalnych na terenie Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto i Czysta Gmina" w miejscowości Czempisz - Dziadowice gmina Brzeziny".
Zarządzenie Nr 28/12 Wójta Gminy Brzeziny z dnia 01 czerwca 2012 r. w sprawie ogłoszenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Aleksandrii
Tak nazywa się projekt realizowany od 15 kwietnia b.r. przez Powiatowy Urząd Pracy w Kaliszu. 16 osób z powiatu kaliskiego, z których każda jest najdłużej bezrobotną, może zostać zatrudniona w Urzędzie Gminy.
Od niedawna, w miejscowości Brzeziny, zostały zamontowane trzy nowe tablice informacyjne. Pierwszą umieszczono obok Gminnego Ośrodka Kultury, przy ul. 1000-lecia, drugą przy pawilonach handlowych, również przy ul. 1000-lecia, natomiast trzecia znajduje się przed sklepem spożywczym, przy ul. Wrocławskiej.
Wojewódzki Ośrodek Koordynujący „Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy" w Poznaniu zaprasza Panie z terenu gminy Brzeziny na spotkanie, którego celem będzie między innymi zapoznanie z celami Programu. Spotkanie odbędzie się dnia 14 czerwca 2012 r. (czwartek) w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Brzezinach, ul. 1000-lecia 8. Początek, godz. 12.10
Trwają prace związane z remontem boiska sportowego przy Gimnazjum w Brzezinach. Projekt współfinansowany w ramach działania 413 Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania „Odnowy i rozwój wsi" objętego PROW na lata 2007-2013 za pośrednictwem LGD „Długosz Królewski".
30 kwietnia 2012 roku, w obrębie głównego skrzyżowania w Brzezinach, została umieszczona imponująca rzeźba przestawiająca postać Olbina* trzymającego w dłoniach herb Gminy Brzeziny.
Wójt Gminy Brzeziny ogłasza I przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości położonych w m. Sobiesęki gminie Brzeziny
17 maja 2012 roku Biblioteka Publiczna w Brzezinach gościła wybitnego pisarza dla dzieci, autora lektur szkolnych, scenarzystę programów telewizyjnych Grzegorza Kasdepke.
Serdecznie zapraszamy mieszkańców Gminy Brzeziny, którzy ukończyli 50 lat na pogadankę, a następnie badania wykonywane w ramach profilaktyki raka jelita grubego oraz nowotworów gruczołu krokowego (prostaty)...
3 maja br. po raz pierwszy w Brzezinach odbyły się „Drzwi Otwarte" w miejscowym ośrodku kultury. Odwiedzający mieli możliwość obejrzenia wystawy koszy i kartek wielkanocnych, wykonanych przez uczniów szkół podstawowych z terenu gminy, w ramach ogłoszonego konkursu plastycznego.
Urząd Gminy Brzeziny informuje, iż od 2 maja do 1 czerwca 2012 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Biuro Powiatowe w Kaliszu, ul. Kolegialna 4, będzie przyjmowała wnioski o udzielenie jednorazowej pomocy finansowej (de minimis) dla rolników i producentów rolnych, którzy w okresie zimowym na przełomie 2011/2012 roku ponieśli szkody w uprawach w wyniku ujemnych skutków przezimowania, w tym w wyniku wymarznięcia.
Gminny Ośrodek Kultury w Brzezinach zaprasza na Dzień Otwarty 3 maja 2012 r. Początek godz. 17.00, w programie ...
17 kwietnia 2012 roku o godz. 20:30 przy leśniczówce „Wilcze Ługi" zebrali się prawdziwi miłośnicy przyrody. Celem spotkania była nocna wyprawa w głąb rezerwatu „Olbina" w celu liczenia sów.
Od 23 kwietnia 2012 roku czytelnicy Biblioteki Publicznej Gminy Brzeziny mogą oglądać niezwykłą wystawę fotografii przyrodniczej. Autorem jest fotograf amator Tomasz Sobiejewski. Wernisaż odbył się w piątek, 20 kwietnia br.
Serdecznie zapraszamy mieszkańców Gminy Brzeziny na bezpłatne badania rentgenowskie płuc połączone z badaniem spiromerycznym określającym sprawność płuc...
W niedzielę 15 kwietnia 2012 roku ruch drogowy Grabów nad Prosną - Brzeziny - Godziesze Wielkie ruch drogowy został zamknięty w godzinach 13.00 - 12.30. Tak jak wzeszłym roku powodem był Wyścig Kolarski „SZLAKIEM BURSZTYNOWYM - HELENA TOUR 2012".
Od 13 do 15 kwietnia 2012 r. rozegrany zostanie XVII Ogólnopolski Wyścig Kolarski Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour 2012. 15 kwietnia 2012 roku od godziny 13.00 do 13.15 ruch drogowy na trasie Brzeziny - Godziesze Wielkie, będzie częściowo ograniczony.
12 kwietnia 2012 w Szkole Podstawowej w Brzezinach odbyły się eliminacje gminne turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Udział wzięły wszystkie szkoły z terenu gminy.
Jak co roku pracownicy socjalni z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzezinach oraz władze gminy spotkali się na śniadaniu wielkanocnym z osobami, które nie zawsze mają możliwość razem z bliskimi usiąść przy wielkanocnym stole.
Gminny Ośrodek Kultury w Brzezinach wraz z Biblioteką Publiczną Gminy Brzeziny zorganizowały XI edycję Gminnego Konkursu Plastycznego na Wielkanocny Kosz z Pisankami oraz Kartkę Świąteczną.
Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości, radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja, dla wszystkich Mieszkańców Gminy Brzeziny, Osób i Instytucji współpracujących z Gminą
W dniu 14.04.2012 r. od godz. 13.00 w Szkole Rolniczej w Brzezinach, ul. 1000-lecia 3 będzie można skorzystać z komputerowej diagnostyki stanu zdrowia oraz porad związanych z chińską odnową biologiczną.
Rozpoczęło się przygotowanie części budynku gminnego wraz z podwórkiem, położonego w Brzezinach przy ul. 1000-lecia 3 (Szkoła Rolnicza), na potrzeby pracowni rzeźbiarskiej pn. Dom Pracy Twórczej „Brzezin".
W marcu 2012 w Gminie Brzeziny odbył się po raz I Turniej Piłki Siatkowej pomiędzy jednostkami OSP Gminy Brzeziny. Pomysł powstał w Zarządzie Gminnym OSP RP w Brzezinach oraz z inspiracji Wójta Gminy Brzeziny Krzysztofa Niedźwiedzkiego.
W dniu 26 marca 2012r. o godzinie 16:00, w budynku Zespołu Szkół w Brzezinach, przy ul. Wrocławskiej 17, odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia „Długosz Królewski". Otwarcia obrad dokonał Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Długosz Królewski" Zbigniew Słodowy, witając wszystkich przybyłych.
Bezpiecznie z nowymi przepisami dla rowerzystów. Pod takim hasłem 21 marca 2012 roku w Szkole Podstawowej w Brzezinach odbyły się zajęcia otwarte dla nauczycieli i uczniów klas IV ze szkół z terenu gminy Brzeziny.
21 marca 2012r w środę w nowych pomieszczeniach Biblioteki Publicznej Gminy Brzeziny odbyło się seminarium bibliotekarzy bibliotek publicznych powiatu kaliskiego. W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele władz gminy: Wójt Gminy Brzeziny - Krzysztof Niedźwiedzki i Karol Bakacz - Przewodniczący Rady Gminy
W związku z wytycznymi Wojewody Wielkopolskiego w sprawie wystąpienia szkód w uprawach rolnych spowodowanych w wyniku ujemnych skutków przezimowania podczas zimy 2011/2012 Urząd Gminy Brzeziny informuje rolników o możliwości składania wniosków.
Jak wynika ze statystyk wypalanie traw jest jedną z głównych przyczyn pożarów. Gdy ogień wymknie się spod kontroli, o co nietrudno nawet przy słabym wietrze, płoną nie tylko łąki, lasy, ale i zabudowania. Osoby, które wypalają roślinność narażają tym swoje zdrowie i życie. Dym może ograniczać widoczność, a przez to wpływać na bezpieczeństwo na drogach i być przyczyną kolizji oraz wypadków.
15 marca 2012r. w GOK - u w Brzezinach odbyły się jak co roku eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. O godz. 1100 na 30 pytań testowych odpowiadało 13 uczniów szkół podstawowych z terenu naszej gminy.
W dniu 5 marca 2012 roku w Gimnazjum w Brzezinach odbyła się uroczystość pt: NOC PROJEKTÓW. Inicjatorką imprezy była Aneta Leńska, dyplomowany nauczyciel matematyki.
2 marca 2012 roku w Bibliotece Publicznej w Opatówku odbył się IX Powiatowy Konkurs Recytatorski im. Stefana Gillera. Gminę Brzeziny reprezentowało 10 gimnazjalistów wytypowanych przez dwie instytucje: Gimnazjum w Brzezinach oraz Bibliotekę Publiczną Gminy Brzeziny.
Z okazji Święta Kobiet wszystkim mieszkankom gminy Brzeziny sładamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności i samych pięknych dni w życiu.
Tegoroczne ferie zimowe przeszły już niestety do historii... Jak co roku dzieciom i młodzieży z terenu gminy Brzeziny, spędzającym je w domu, Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna zapewniły wiele atrakcji. Miłośnicy tańca mogli wziąć udział w warsztatach hip-hop prowadzonych przez instruktorkę Annę Klimek.
24 lutego 2012r. w Bibliotece Publicznej Gminy Brzeziny odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu fotograficznego „Przyroda Gminy Brzeziny w obiektywie". W spotkaniu udział wzięli uczestnicy konkursu oraz zaproszeni goście a wśród nich: wójt Gminy Brzeziny Krzysztof Niedźwiedzki, zastępca wójta Zbigniew Słodowy, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Spraw Socjalnych - radna Krystyna Wachowska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury - Przemysław Sułek oraz radny powiatu kaliskiego - Krzysztof Nowak. Przewodniczący jury konkursu, fotograf przyrody - Tomasz Sobiejewski, podziękował uczestnikom za podzielenie się swoją pasją i wręczył wszystkim cenne nagrody książkowe.
W dniu 24 lutego 2012 w siedzibie Stowarzyszenia LGD „Długosz Królewski" przekazano na ręce rodziców dwóch ciężko chorych dziewczynek, z terenu Gminy Brzeziny, pieniądze, które na wsparcie ich leczenia ofiarowali uczestnicy Brzezińskich Zapustów 2012.
Tradycyjne zapustowe obrzędy, czyli popularne nad Prosną „ostatki", odbyły się jak co roku w sali OSP w Brzezinach. Imprezę zorganizowano w niedzielę 19 lutego 2012 roku. To jej kolejna edycja, która znów cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.
Zapraszamy do nowo otwartego gabinetu rehabilitacyjnego, który mieści się w Brzezinach, ul. 21-stycznia 3, w budynku weterynarii
W mroźną sobotę 11 stycznia 2012 roku odbył się w Liskowie I Turniej Piłki Nożnej Halowej Strażaków z powiatu kaliskiego.
W dniach od 20 do 24 lutego 2012 r. będzie obchodzony Tydzień Ofiar Przestępstw. Jedną z planowanych form pomocy będzie udzielanie bezpłatnych porad ofiarom przestępstw...
Wójt Gminy Brzeziny ogłasza II przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości położonych w m. Sobiesęki, w gminie Brzeziny.
Dnia 22 stycznia b.r. w remizie OSP w Brzezinach, po raz kolejny, odbyły się 15 Gminne Obchody "Dnia Seniora". Uczestnikami uroczystości byli najstarsi mieszkańcy Gminy Brzeziny oraz Jubilaci obchodzący Złote Gody - "50-lecie pożycia małżeńskiego".
Serdecznie zapraszamy na bezpłatne badania mammograficzne panie w wieku 50 - 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie korzystały z profilaktycznej mammografii opłacanej przez NFZ. Badania będą wykonywane dnia 27.02.2012 r. - plac OSP w Brzezinach.
Zapraszamy Państwa do udziału w projekcie POKL "Elastyczny Pracownik - Strefa Wysokich Kwalifikacji", realizowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Jubileuszowa XX Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała także w Brzezinach. Od samego rana wolontariusze pod wodzą Agnieszki Magnuszewskiej z 35 Drużyny Harcerskiej z Brzezin rozpoczęli kwestowanie na terenie całej gminy. O godzinie 16-tej w sali OSP w Brzezinach rozpoczęła się główna część tegorocznej akcji.
W konkursie fotograficznym ph „Piękno Gminy Brzeziny w obiektywie" organizowanym przez Bibliotekę Publiczną i Gminny Ośrodek Kultury w Brzezinach, wzięło udział 11 uczestników (8 dorosłych i 3 gimnazjalistów).
Serdecznie zapraszamy na XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - 08.01.2012, godz. 16.00, sala OSP Brzeziny
W dniu 20 grudnia 2011 roku odbyła się szósta z kolei wigilia dla samotnych z terenu gminy. Wieczerze zorganizowali pracownicy GOPS w Brzezinach, Urzędu Gminy Brzeziny i Wójt Gminy Brzeziny Krzysztof Niedźwiedzki.
W dniu 27 grudnia 2011 r. odbyło się uroczyste zakończenie IV edycji projektu TWÓJ KROK W PRZYSZŁOŚĆ realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzezinach.
Zapraszamy na bezpłatne badania mammograficzne panie w wieku 50 - 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie korzystały z profilaktycznej mammografii opłacanej przez NFZ