Pracownia plastyczna

16.10.2014 - Brzezińskie talenty plastyczne znów sięgają po laury >>>

Młodzi artyści z terenu gminy Brzeziny znów zwrócili uwagę na swoje talenty. Kolejny raz podopieczni Pracowni Plastycznej w Gminnym Ośrodku Kultury wzięli udział w Przeglądzie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Ośrodek Kultury Plastycznej "Wieża Ciśnień"  w Kaliszu. Spośród 209 prac nadesłanych na konkurs, na wystawę zakwalifikowało się tylko 65, a wśród nich aż 10 z naszej pracowni.  II nagrodę w kategorii szkół gimnazjalnych otrzymała Alicja Mituła (14 lat) za zestaw linorytów, a wyróżnienia w kategorii szkół podstawowych zdobyły: Amelia Przybył (8 lat) i Martyna  Guzdecka (10 lat). Do ekspozycji zakwalifikowały się także prace: Agaty Plewińskiej (14 lat), Zuzanny Duleba (12 lat), Laury Filipczak (10 lat), Moniki Jaskuła (11 lat), Martyny Krawczyk (11 lat) i Pauliny Wiertelak (11 lat). Wystawę można oglądać od 17 września w galerii „Wieża Ciśnień".

23 września inna grupa dziewcząt z brzezińskiej pracowni świętowała swoje sukcesy podczas otwarcia wystawy III Biennale Rysunku "Krechy, kreski, kreseczki", organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. Konkurs odbył się pod hasłem „Czarowny świat snów", dlatego organizatorzy postanowili zabrać swoich gości do krainy magii. Uroczystość rozpoczęła się od spektaklu iluzjonisty Carlosa, który oczarował i rozbawił zgromadzone dzieci. Po takiej dawce sztuczek i tajemniczych eksperymentów, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim Anna Torz w towarzystwie jurorów konkursu, rozpoczęli uroczystość wręczania nagród laureatom. W kategorii wiekowej 11 - 13 lat nagrodę otrzymał rysunek Katarzyny Pietrzak (11 lat), a wyróżnienia prace Anity Malinowskiej (11 lat) i Martyny Golińskiej (11 lat). 

Na początku października zostały ogłoszone także wyniki XIX Międzynarodowego Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu przy współudziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na konkurs nadesłano ponad 10,5 tysiąca prac z 41 krajów. Międzynarodowe jury zakwalifikowało do ekspozycji 1153 prace. W tym zacnym gronie znalazł się linoryt wykonany przez Laurę Filipczak (10 lat), reprezentującą naszą pracownię plastyczną  i powiat kaliski. Wystawa pokonkursowa jest przeglądem najciekawszych, najbardziej oryginalnych prac dzieci i młodzieży z całego świata. Ekspozycja promuje również odnoszące sukcesy w edukacji artystycznej ośrodki kultury i szkoły, a w tym także naszą małą brzezińską pracownię plastyczną.         

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Tekst i zdjęcia: Marta Filipczak

 

Amelia Przybył, Aleksandra Włodarczyk - wyróżnienia

 

Anita Malinowska - MDK Ostrów Wlkp.

 

Kasia Pietrzak - MDK Ostrów Wlkp.

 

Linoryt - Laura Filipczak - Toruń

 

Linoryt - Alicja Mituła

 

Linoryt - Martyna Guzdecka, Monika Jaskuła

 

Martyna Golińska w ostrowskiej galerii

 

Martyna Krawczyk, Paulina Wiertelak - Wieża Ciśnień

 

 

 

Lista wiadomości