Uroczystości, imprezy, występy

08.09.2008 - Dożynki Gminne - Brzeziny 2008 - fotorelacja >>>

Koniec wakacji to czas, w którym rolnicy z terenu naszej gminy mają swoje święto. Zgodnie z tradycją lat ubiegłych, pod koniec sierpnia, w bieżącym roku 24 sierpnia, przedstawiciele poszczególnych sołectw, Kapela Ludowa „Brzeziny, Zespół Śpiewaczy „Brzezinianki”, Orkiestra Dęta gminy Brzeziny oraz władze gminy i zaproszeni goście zgromadzili się przed siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Brzezinach, aby stąd wyruszyć do miejscowego kościoła parafialnego na uroczystą mszę świętą. Przy akompaniamencie Orkiestry Dętej, korowód z barwnymi wieńcami dożynkowymi dotarł na miejsce celebry. O godz. 14.00 rozpoczęła się uroczysta, dziękczynna msza święta za tegoroczne zbiory. Nabożeństwu przewodniczył ks. proboszcz parafii Sobiesęki Ryszard Krawczyński, a homilię wygłosił ksiądz kanonik Stanisław Soliński – proboszcz parafii Brzeziny.
Po zakończeniu mszy świętej uformowano imponujący korowód dożynkowy, który w asyście pojazdów policji zmierzał do amfiteatru GOKSiR przy kąpielisku. Na czele widzieliśmy Orkiestrę Dętą gminy Brzeziny, jechały bryczki konne wiozące starostów dożynek, władze gminy, Kapelę Ludową „Brzeziny” oraz zaproszonych gości. Bardzo okazale prezentowały się wieńce dożynkowe przygotowane przez poszczególne sołectwa gminy, a także miłośnicy jazdy konnej pod wodzą mieszkańca Ostrowa kaliskiego Bernarda Strzelczyka  oraz pojazdy i maszyny rolnicze.  
Na placu przy kąpielisku czekała już duża grupa mieszkańców gminy oraz gości z poza jej terenu. Mogli skosztować tradycyjnego, wiejskiego jadła oraz wypić kieliszeczek dobrego trunku przy stołach biesiadnych przygotowanych przez sołectwa z Czempisza, Dzięciołów i Piegoniska-Wsi. Chętnych nie brakowało aż do zakończenia uroczystości.
Gdy tylko korowód dożynkowy dotarł na miejsce rozpoczął się tradycyjny obrzęd dożynkowy. Prowadził go, tak jak i całą uroczystość Przemysław Sułek – Dyrektor GOKSiR w Brzezinach.
Na początku wszystkich przybyłych na Dożynki Gminne – Brzeziny 2008 powitał gospodarz gminy – wójt Krzysztof Niedźwiedzki.
Mimo dość rzęsistego deszczu, który akurat w tym momencie dał się wszystkim we znaki, szczególne słowa powitania otrzymali:   
 
Józef Racki - Poseł na Sejm RP
Andrzej Grzyb - Poseł na Sejm RP w imieniu Posła Dominika Grzesiak przestawicielka Posła
Kazimierz Kościelny - V-ce Przewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego
Benedykt Owczarek - V-ce Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego
Krzysztof Nowak - Członek Zarządu Powiatu Kaliskiego
Zbigniew Słodowy - Przewodniczący Rady Gminy Brzeziny
Marian Kasperski - Z-ca Wójta Gminy Brzeziny
Skarbnik - Gminy Ewa Wabnik
Radni Gminy Brzeziny
Sołtysi z terenu gminy Brzeziny
Artur Szymczak - Dyrektor PUP w Kaliszu
Monika Zadka - Starosta Dożynek 2008
Wojciech Kaźmierczak - Starosta Dożynek 2008
Przemysław Sułek - Dyrektor GOKSiR w Brzezinach
Pracownicy Urzędu Gminy w Brzezinach
Dyrektorzy Szkół z terenu gminy Brzeziny
Andrzej Kupaj - Przewodniczący Rady Gminy Szczytniki
Kapela Ludowa „Brzeziny”
Zespół Śpiewaczy „Brzezinianki"
Stanisław Jakubowski - V-ce Dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Kaliszu
Stanisław Soliński - Proboszcz Parafii Brzeziny
Ryszard Krawczyński - Ks. Proboszcz Parafii Sobiesęki
Jan Peciak - Komendant Posterunku w Brzezinach
Roch Puchała - Prezes ZG ZOSP
Zdzisław Figas - Komendant Gminny ZOSP w Brzezinach
Lucyna Kowalczyk - Przewodnicząca Koła Emerytów i Rencistów w Brzezinach
Zenon Piotrowski - Prezes GS "Samopomoc Chłopska" w Godzieszach
Maria i Kazimierz Solińscy - Właściciele Masarni "Solmex" w Brzezinach
Piotr Wolarz - Członek Zarządu ZOK Brzeziny
Józef Pająk - Przewodniczący Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego Ziemi Kaliskiej
Teresa Łuczak - Kierownik Oddziału Banku Spółdzielczego Ziemi Kaliskiej w Brzezinach
Dariusz Witoń z żoną
Maria Kasperska - Przewodnicząca ZNP w Brzezinach
Ponadto Wójt Gminy serdecznie powitał:

Przedsiębiorców z terenu gminy Brzeziny
Policję
Służby medyczne
Ochotnicze Straże Pożarne
Koła Gospodyń Wiejskich
Wczasowiczów i odpoczywających na terenie gminy
Przybyłych gości
A przede wszystkim mieszkańców gminy, rolników i ich rodziny.
 
W dalszej części swojego przemówienia Wójt powiedział:
 
Drodzy rolnicy, szanowni goście!
Spotykamy się tu dzisiaj na terenie GOKSiR, by jak co roku pod koniec lata po zakończeniu zbiorów wspólnie świętować oraz dziękować Bogu za owoce całorocznego trudu i wysiłku rolników z terenu gminy zgodnie ze staropolską tradycją i ludowym zwyczajom. Jest to ludowe święto gminy. To najważniejsze święto polskiej wsi, rozpoczynające się mszą świętą w intencji rolników i mieszkańców wsi jest dziękczynieniem opatrzności za to co dała ziemia, jest hołdem dla tych, którzy w pocie czoła uprawiają ziemię i produkują żywność.
Tradycyjny bochen chleba przyniesiony przez gospodarzy z tegorocznych zbiorów jest symbolem chłopskiej pracowitości, gospodarności i ciężkiej pracy oraz troski o lepsze jutro.
Tegoroczne plony są znacznie mniejsze od oczekiwanych zwłaszcza w zbożach jarych, a także w innych uprawach m.in. kukurydzy, na łąkach, pastwiskach, co jest wynikiem długotrwałej suszy.
Pod tym względem ten rok był wyjątkowy, także w naszej gminie. Dodatkowo słabe, piaszczyste gleby jeszcze bardziej przyczyniły się do pogorszenia jakości i ilości zebranych plonów, co spowoduje znaczne zmniejszenie stanu pogłowia zwierząt i zdecydowanie obniży dochody rolników i ich rodzin.
Tym bardziej z wielkim szacunkiem i wdzięcznością chylimy głowy przed tymi, którzy swoją pracą sprawiają, że ziemia może rodzić i karmić dając poczucie bezpieczeństwa żywnościowego swoim rodzinom i mieszkańcom gminy.
Na szczęście omijają nas niesprzyjające warunki atmosferyczne, tak dotkliwe dla wielu miejscowości naszego kraju, dotykające przede wszystkim rolników i mieszkańców wsi.
Samorząd gminy dostrzega pracowitość, niezwykłe zaangażowanie naszych rolników
i mieszkańców wsi i stara się wspólnie z nimi realizować inwestycje wiejskie i wspierać wszelkie inicjatywy w ramach swoich możliwości finansowych oraz pomagać merytorycznie.
Korzystając z okazji chciałbym o niektórych wspomnieć.
Udzieliliśmy pomocy w wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie, przystąpiliśmy po decyzji Wojewody Wielkopolskiego komisyjnie do przyjmowania wniosków suszowych, złożyliśmy zbiorcze sprawozdanie do Wojewody, realizowaliśmy szeroki zakres inwestycji zwłaszcza dróg gminnych wraz z ich modernizacją, część inwestycji została zrealizowana, część jest na etapie realizacji, systematycznie modernizujemy oświetlenie uliczne i drogowe w wielu miejscowościach inwestujemy w rozbudowę hydroforni i ich modernizację łącznie ze zbiornikami na wodę.
Doświadczenia ubiegłego roku mobilizują samorząd do zapewnienia ciągłości dostaw wody. Ciągle też staramy się poprawiać jakość wody. Kolejne prace modernizacyjne sieci wodociągowej i inwestycje w tym zakresie są już realizowane. W następnych latach będzie w tym zakresie znaczna poprawa. Planujemy kolejne ujęcie wody oraz przepompownie łącznie z zapasowymi zbiornikami wodnymi.
Choć w tym roku nie zabrakło wody w sieci wodociągowej, ale chcemy dodatkowo się zabezpieczyć, ponieważ ilość wody stale wzrasta wraz z rozwojem gminy przybywa kolejnych odbiorców. W tym roku mieszkańcy gminy i właściciele posesji złożyli bardzo dużo wniosków przyłączeniowych.
Chcemy kontynuować przebudowę i budowę kolejnych odcinków dróg gminnych, w tym dojazdowych do pól rolników. Tylko w tym roku zaplanowano budowę około 7 km utwardzonych dróg gminnych. Zostały wybudowane już odcinki w Czempiszu Zaleśnej, Jamnicach, Wrzącej, kolejne rozpoczną się niedługo w Piegonisku-Pustkowiu, Trakcie Wieluńskim z Brzezin do Czempisza, na drodze Świerczyna - Przystajnia Kolonia, w Świerczynie i Piegonisku Wsi. Powiat Kaliski ułożył nowe odcinki o nawierzchni asfaltowej w Czempiszu, na drodze Brzeziny - Opatówek, planowany jest odcinek w Przystajni. Powiat także dofinansował przebudowę tzw. Traktu Wieluńskiego. Zbudowany został odcinek o nawierzchni asfaltowej w Brzezinach na drodze wojewódzkiej przez Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu. Myślę, że to nie koniec inwestycji drogowych na terenie gminy w tym roku. Łącznie utwardzonych zostanie w tym roku na terenie gminy ponad 10 km dróg.
Sporo środków w formie dotacji na drogi gminne otrzymaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Pomoc i wsparcie w tym zakresie zawdzięczamy Zarządowi Województwa z V-ce Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego Arkadiuszem Błochowiakiem, Posłowi Józefowi Rackiemu, który nie zapomniał o Brzezinach, Ostrowie Kaliskim, Staroście Kaliskim Krzysztofowi Nosalowi oraz Zarządowi powiatu Kaliskiego z radnym i członkiem Zarządu Krzysztofem Nowakiem. Dzięki tym osobom mamy duże wsparcie w pozyskiwaniu dotacji i środków pozabudżetowych.
Wiemy jak ważna jest edukacja dzieci i młodzieży oraz dorosłych na wsi. Stąd wiele inwestycji oświatowych, pod koniec roku oddaliśmy do użytku salę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej w Sobiesękach wraz z łącznikiem. Aktualnie trwają prace modernizacyjne pomieszczeń klasowych w Szkole Podstawowej w Aleksandrii, niebawem jeszcze w tym roku rozpocznie się kolejny etap prac wykończeniowych sali gimnastycznej z oddaniem do użytku w przyszłym roku, przymierzamy się do kompleksowej modernizacji szkoły podstawowej w Brzezinach z pomocą środków unijnych, planujemy rozpoczęcie w przyszłym roku prac dokumentacyjnych budowy Szkoły Podstawowej w Dzięciołach.
Uruchomiliśmy ze środków unijnych „Centrum Kształcenia na Odległość na Wsiach”, które mieści się w Gimnazjum w Brzezinach, gdzie młodzież i dorośli zdobywają wiedzę i  nowe specjalizacje zawodowe. Kolejne Centrum powstało dzięki inicjatywie druhów z OSP w Aleksandrii. Na wyposażenie sali gimnastycznej w Sobiesękach i Aleksandrii otrzymaliśmy dotację z Urzędu Marszałkowskiego dzięki wsparciu V-ce przewodniczącego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Kazimierza Kościelnego.
Sporo inwestujemy tez w bezpieczeństwo publiczne, zdrowie, ochronę środowiska. W tym zakresie powstają kolejne odcinki chodników przy szkole podstawowej w Brzezinach, zabezpieczenie w barierki ochronne, przygotowywana jest dokumentacja budowy chodnika przy drodze wojewódzkiej w Ostrowie kaliskim, uzupełniamy i modernizujemy oświetlenie w Czempiszu wraz z dobudową nowego odcinka. Zmodernizowano oświetlenie w Ostrowie kaliskim, uzupełnione zostanie w tym roku w Dzięciołach, Jagodzińcu, Sobiesękach na dwóch odcinkach trwają prace dokumentacyjne budowy oświetlenia ulicznego w Aleksandrii, Brzezinach, Jagodzińcu, Zajączkach i Pieczyskach.
Nasze wysiłki uruchomienia podstacji Pogotowia Ratunkowego w Brzezinach uwieńczone zostały sukcesem, co zwiększa na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców naszej gminy. W uruchomienie podstacji wsparcia udzieliła Dyrekcja Pogotowia Ratunkowego w Kaliszu, V-ce Przewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego,  Przewodniczący rady gminy Brzeziny, a lokal udostępniła Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" w Brzezinach.
Te przedsięwzięcia służą rolnikom i mieszkańcom wsi i mają rekompensować trudy pracy i poprawiać warunki życia na wsi. Robimy wszystko, by tak się działo. Mam świadomość ogromu potrzeb, ale i również z możliwości budżetu gminy. Jednak staramy się wspólnie z Radą Gminy poszukiwać nowych źródeł finansowego wsparcia, a także sprawiedliwie dzielić inwestycje w poszczególnych miejscowościach naszej gminy. A efekty naszych działań dają podstawy do jeszcze większego wysiłku. Będziemy wykorzystywać każdą możliwość pozyskania środków finansowych, również unijnych, FOGR, WZMiUW na poprawę urządzeń melioracyjnych - jak to się dzieje w tej chwili.
 
Drodzy rolnicy, szanowni goście!
 
Wszystko o czym mówię nie byłoby możliwe bez wsparcia samych mieszkańców wsi, rolników, sołtysów, radnych, bez wsparcia wielu instytucji współpracujących z samorządem gminy, przedsiębiorców oraz wielu życzliwych ludzi.
Duże wsparcie otrzymujemy ze strony Starosty Kaliskiego oraz Zarządu Powiatu i samorządu województwa Wielkopolskiego, Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń wodnych- oddziału rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim, Zakładu Obsługi Komunalnej w Brzezianach, Państwowej komunikacji Samochodowej w Kaliszu, Kaliskiego Pogotowia Ratunkowego, Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.
Jest wśród Państwa wielu, którym należą się słowa uznania i podziękowania za pomoc i wsparcie gminnych przedsięwzięć, zarówno inwestycyjnych, kulturalnych, oświatowych, sportowych i społecznych. Zatem dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do poprawy wizerunku gminy i realizacji gminnych przedsięwzięć, które służą mieszkańcom wsi i rolnikom.
Patrząc na te dożynkowe wieńce i bochny chleba utwierdzam się w przekonaniu, że mamy dziś za co dziękować opatrzności i wspólnie cieszyć się z owoców wzajemnej pracy i wysiłku na rzecz poprawy warunków życia na wsi, nie zapominając o tradycji, kulturze, które w obrzędzie dożynkowym chcemy pielęgnować i przekazywać młodszemu pokoleniu.
Jednocześnie obiecuję wspólnie z radą Gminy sprawiedliwie dzielić owoce pracy rolników między wszystkich mieszkańców naszej gminy. Niech dotychczasowe inwestycje w poszczególnych miejscowościach świadczą o tym, że dotrzymujemy słowa.
Z okazji gminnych dożynek składam wszystkim rolnikom z terenu gminy wyrazy wdzięczności, szacunku i uznania za trud pracy na roli oraz uzyskane plony, a także dążenie do podnoszenia poziomu gospodarowania i poprawy życia na wsi, zmagając się z przeciwnościami natury.
Słowa podziękowania kieruje do osób, które wspierają nasze działania, do Posła Józefa Rackiego, do Zarządu Powiatu kaliskiego na czele ze Starostą Krzysztofem Nosalem, radnego powiatowego Krzysztofa Nowaka, radnych gminy Brzeziny na czele z przewodniczącym Rady gminy, moich współpracowników- zastępcy wójta, skarbnika, kierowników referatów i pracowników Urzędu gminy, właścicieli zakładów przetwórstwa rolno - spożywczego za pomoc i wsparcie dzisiejszych dożynek i wielu gminnych imprez, organizowanych przez szkoły, masarni SOLMEX, piekarni GS Samopomoc Chłopska Oddział w Brzezinach, współwłaścicielom piekarni w Aleksandrii Jadwidze Urbańskiej i Bogdanowi Jasińskiemu, dzierżawcom gospodarstwa rybackiego w Czajkowie, Bankowi Spółdzielczemu Ziemi Kaliskiej - Oddział w Brzezinach, starostom gminnych dożynek, Radzie Sołeckiej i mieszkańcom wsi w Piegonisku Wieś, Dzięcioły i Czempisz za przygotowanie stołów biesiadnych, wszystkim delegacjom z wieńcami dożynkowymi, rolnikom, którzy użyczyli sprzętu rolniczego oraz  pojazdów konnych i uczestnictwo w korowodzie dożynkowym, służbie medycznej – pogotowiu ratunkowemu z Kalisza, służbom mundurowym – Policji i druhom z OSP z terenu gminy, emerytom i rencistom, zespołom ludowym, które poprowadzą część obrzędową dożynek – kapeli ludowej „Brzeziny”, Zespołowi Śpiewaczemu „Brzezinianki”, orkiestrze dętej, zespołom dziecięcym działającym przy GOKSiR – „Brzezinki”, „Flex”, pracownikom GOKSiR na czele z dyrektorem oraz wszystkim, którzy w jakichkolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia dzisiejszych dożynek.
W sposób szczególny dziękuję ks. kanonikowi Stanisławowi proboszczowi Parafii w Brzezinach za dziękczynna mszę świętą i wygłoszone Słowo Boże oraz Ks. Ryszardowi Krawczyńskiemu – proboszczowi parafii Sobiesęki za sprawowaną mszę świętą.

Przywitanie ze strony gospodarza gminy Brzeziny rozpoczęło tradycyjny obrzęd dożynkowy. Prowadziły go, jak co roku, Kapela Ludowa „Brzeziny” oraz Zespół Pieśni „Brzezinianki”. Punktem kulminacyjnym obrzędu było wręczenie przez Starostów Dożynek, władzom gminy: Przewodniczącemu Rady Gminy Zbigniewowi Słodowemu i Wójtowi Gminy Krzysztofowi Niedźwiedziemu, wieńców i chlebów dożynkowych. Następnie pokrojono chleby i częstowano nimi wszystkich zebranych na placu na czele z sołtysami i radnymi.
W uroczystościach brały udział delegacje ze wszystkich miejscowości sołeckich naszej gminy, które przybyły z wieńcami dożynkowymi. Aleksandria, Brzeziny, Czempisz,  Dzięcioły, Fajum, Jagodziniec, Jamnice, Moczalec, Ostrów Kaliski, Pieczyska, Przystajnia, Przystajnia Kolonia (Świerczyna) Piegonisko Pustkowie, Piegonisko Wieś, Rożenno Chudoba, Sobiesęki, Wrząca, Zajączki, Zagórna. Do ich wykonania włączyli się sołtysi, Koła Gospodyń Wiejskich, a także mieszkańcy wsi.
Gminny wieniec dożynkowy przygotowały, jak co roku, panie z Zespołu Pieśni „Brzezinianki”. Wieniec ten weźmie udział w Powiatowo-Gminnych Dożynkach 2008. w Chełmcach gminie Opatówek.
Następnie Przewodniczący Rady Gminy Brzeziny Zbigniew Słodowy oraz Wójt Gminy Krzysztof Niedźwiedzki wręczyli Dyplomy uznania dla rolników z gminy Brzeziny, którzy osiągnęli dobre wyniki w produkcji roślinnej i zwierzęcej.
Oto lista wyróżnionych:
 
1. Aleksandria
      - Marek Grzegorz Komorski
      - Piotr Zaleśny
      - Czesław Krążyński
2. Czempisz
      - Jan Wolarz
      - Marek Garncarek
      - Krzysztof Szuleta
      - Andrzej Wagan
      - Dariusz Bilski
      - Grzegorz Spirzak
3. Dzięcioły
      - Ryszard Antczak
      - Zbigniew Olszewski
      - Grzegorz Olszewski
      - Andrzej Plichta
      - Zbigniew Mikołajczyk
      - Jan Misiak
4. Jagodziniec
      - Jarosław Orzechowski
      - Krzysztof Molka
      - Eugeniusz Szuleta
5. Jamnice
      - Wiesław Bednarski
      - Ryszard Knop
      - Alicja i Zbigniew Michalak
      - Violetta Brodzińska
      - Hieronim Ludwiczak
6. Moczalec
      - Józef Kuświk
      - Krzysztof Pietrzykowski
      - Sylwester Ankiel
7. Ostrów Kaliski
      - Czesław Doruch
      - Jarosław Żuberek
8. Pieczyska
      - Przybył Marcin
      - Arkadiusz Kubiak
      - Włodzimierz Pierucki
9. Piegonisko-Pustkowie
      - Bogusław Antczak
      - Paweł Kwiatkowski
      - Kazimierz Olejnik
      - Marek Tylski
      - Zdzisław Zimny
10. Piegonisko-Wieś
      - Małgorzata i Mariusz Bijak
      - Karol Walczak
11. Przystajnia
      - Rafał Kubacki
      - Lesław Kupajski
      - Marek Kowalczyk
12. Przystajnia-Kolonia, Świerczyna
      - Longina i Henryk Rosa
      - Alicja i Karol Werbińscy
      - Monika i Artur Werbińscy
13. Rożenno
      - Jacek Gąsiorowski
      - Piotr Kuświk
      - Karol Sobiś
14. Sobiesęki
      - Paweł Szaleniec
      - Józef Pyżanowski
      - Karol Krawczyk
15. Wrząca
      - Monika Gibus
      - Mieczysław Szuleta
      - Dariusz Olszyna
      - Stanisław Biernat
16. Zagórna
      - Jan Karkoszka
      - Marian Nowak
      - Teresa Rosik
17. Zajączki
      - Stanisław Zdun
      - Bogdan Langa
      - Zbigniew Stępień
 
Specjalne podziękowania przekazano także wszystkim sołtysom z terenu gminy.
Głosa zabrali również zaproszeni goście: Kazimierz Kościelny i Dominika Grzesiak. Odczytano listy m.in. od posła Józefa Rackiego, Leszka Aleksandrzaka.
Po zakończeniu obrzędu dożynkowego rozpoczęła się część artystyczna. Wystąpiły między innymi: Kapela Ludowa „Brzeziny”, Zespół Pieśni „Brzezinianki”, Młodzieżowa kapela Ludowa „Brzeziny”, Formacja „Brzezinki”, grupa taneczna „Flex” oraz Gmina Orkiestra Dęta z Brzezin. Swój kunszt muzyczny zaprezentowała także Ewelina Łuszczek.
Tuż po godzinie 18 na scenę wszedł zespół „Beunos Amigos”, gwiazda tegorocznego Święta Plonów.
Mimo nienajlepszej pogody wielu wytrwałych gości bawiło się przy muzyce zespołu „Retro” do bardzo późnych godzin nocnych.
Kulminacją imprezy był ekscytujący pokaz sztucznych ogni. 

 

 
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 

 

 

Lista wiadomości
.