Uroczystości, imprezy, występy

16.07.2010 - Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej 2010 >>>

W niedzielę 11 lipca Brzeziny zamieniły się w kolorową, rozbrzmiewającą ludową muzyką wioskę. Po raz dziesiąty przyjechały do nas zespoły i kapele z całego regionu na odbywającą się co dwa lata Biesiadę Folkloru, organizowaną przy współpracy Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Impreza promuje piękno i różnorodność folkloru południowej Wielkopolski.

Jest również okazją do prezentacji ciekawych form sztuki ludowej i tradycyjnych rzemiosł. Na tegoroczne targi przybyli m. in. wikliniarze, hafciarki, koronczarki. Na straganach można było podziwiać i nabyć rzeźby, zabawki, serwety, wiklinowe kosze, gliniane naczynia, wyroby z papieru i słomy.

Przegląd  zespołów muzycznych i tanecznych rozpoczął  się jeszcze przed południem i trwał do godzin wieczornych. Swoją twórczość zaprezentowało 19 zespołów śpiewaczych, 9 kapel, 5 zespołów tanecznych, 14 śpiewaczek i 3 solistów instrumentalistów oraz 2 zespoły dziecięce.

Jury pod przewodnictwem etnomuzykologa z Poznania, prof. dr hab. Bogusława Linette oceniając występy kierowało się doborem repertuaru, stylem wykonania i cechami gwarowymi śpiewu, techniką wykonania tańca, doborem stroju oraz poziomem artystycznej prezentacji.

W kategorii zespołów śpiewaczych I nagrodę zdobyły „Biadkowianki" z Biadek. Kapela „Brzeziny" otrzymała nagrodę główną w kategorii kapel ludowych, a Leon Lewandowski w kategorii solistów instrumentalistów. To kolejny sukces Pana Leona, który niedawno został laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.

Natomiast w grupie śpiewaczek solistek II nagrodę odebrała Janina Plichta, występująca także z zespołem „Brzezinianki", wyróżnionym w konkursie.

Nasi artyści podtrzymują tradycję folkloru, promują region i ludowe obyczaje, a takie powodzenie daje olbrzymią satysfakcję wszystkim członkom zespołów, a mieszkańcom i władzom powód do dumy.

Tegoroczny przegląd cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Przybyło wielu gości z terenu naszej gminy, z powiatu kaliskiego i ostrowskiego. Wśród nich pojawili się m. in.: Poseł na Sejm RP Józef Racki, Starosta powiatu kaliskiego Krzysztof Nosal, Wójt gminy Brzeziny Krzysztof  Niedźwiedzki i Sekretarz gminy Brzeziny Marian Kasperski.

Listę nagrodzonych i wyróżnionych można znaleźć pod adresem: http://www.ckis.kalisz.pl/folklor/folklor.php?kid=125   

Na kolejną Biesiadę Folkloru zapraszamy za dwa lata.

   

 
 
 
 
 

 

Lista wiadomości
.