Uroczystości, imprezy, występy

26.08.2010 - Relacja z Dożynek Gminnych - Brzeziny 2010 >>>

22 sierpnia oczy całej gminy, i nie tylko, skierowane były w stronę Brzezin, a wszystko za sprawą Dożynek Gminnych. Niedziela przywitała wszystkich słoneczna, letnią pogodą - idealną na podziękowanie wszystkim rolnikom za trud ich pracy.

Uroczystość rozpoczęła się przemarszem spod sali OSP Brzeziny do miejscowego kościoła parafialnego na uroczystą mszę świętą. Otwierała go Orkiestra Dętą OSP Brzeziny pod batutą  Krzysztofa Sowy. Następnie podążali Starościna Dożynek Krystyna Filipowska z Brzezin, Starosta Dożynek Andrzej Molka z Aleksandrii, władze gminy, delegacje sołectw gminy z przepięknymi wieńcami dożynkowymi oraz zaproszeni goście. Mszę Świętą odprawił Ksiądz Administrator Szymon Grzeszkiewicz, natomiast okolicznościową homilię wygłosił Ksiądz Kanonik Stanisław Soliński.

Po zakończeniu mszy świętej uformowano fascynujący korowód dożynkowy, który do amfiteatru przy kąpielisku, położonym na terenie Ośrodka Wypoczynkowego GOSiR w Brzezinach, eskortowała policja. Za policją jechała kolumna motocykli. W dalszej kolejności maszerowała Orkiestra Dęta OSP Brzeziny, delegacje z 19 sołectw gminy z wieńcami dożynkowymi, na czele z wieńcem gminnym wykonanym przez Zespół Śpiewaczy „Brzezinianki", miłośnicy jazdy konnej, bryczki konne wiozące Starostów Dożynek, kapelę ludową, władze gminy i zaproszonych gości. Różnorodne ciągniki i maszyny rolnicze oraz wozy bojowe OSP Aleksandria i OSP Brzeziny zamykały korowód dożynkowy.

Przy dźwiękach muzyki Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Brzezinach przywitał wszystkich przybyłych gości oraz przedstawił największe osiągnięcia sołectw gminy Brzeziny w ostatnich kilku latach.

Zgodnie z kilkuletnia tradycją gospodarz dożynek - Wójt Gminy Brzeziny Krzysztof Niedźwiedzki - na wstępie części oficjalnej powitał wszystkich przybyłych gości oraz uczestników imprezy.

W tegorocznych Dożynkach Gminny udział wzięli:

1. Dyrektor Biura Posła na Sejm RP Leszka Aleksandrzaka - Jan Pazdecki
2. Poseł na Sejm RP - Witold Sitarz
3. W imieniu Posła Andrzeja Grzyba - Dominika Grzesiak-Sikora
4. Burmistrz Miasta i Gminy Błaszki - Krzysztof Stępiński
5. Przewodniczący Rady Gminy Brzeziny - Zbigniew Słodowy
6. Radny Powiatowy Członek Zarządu - Krzysztof Nowak
7. Przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Błaszki - Agnieszka Bieńkowska
8. Przewodnicząca Koła Emerytów i Rencistów w Brzezinach - Lucyna Kowalczyk
9. Prezes Zarządu GS Samopomoc Chłopska w Godzieszach Wielkich - Zenon Piotrowski
10. Prezes ZOK w Brzezinach - Piotr Wolarz
11. Ks. Kanonik Stanisław Soliński
12. Ks. Administrator - Szymon Grzeszkiewicz
13. Kierownik Oddziału Banku Spółdzielczego w Brzezinach - Teresa Łuczak
14. Prezes Stowarzyszenia „Razem dla Powiatu" - Małgorzata Miklas
15. Przewodniczący Rady Powiatowej SLD w Kaliszu - Dariusz Witoń
16. Prezes ZG ZOSP w Brzezinach - Roch Puchała
17. Prezes LKS „Olimpia" Brzeziny - Mirosław Żurawski
18. Radni Gminy Brzeziny, Sołtysi, Rady Sołeckie
19. Dyrektorzy szkół z terenu gminy
20. Starostowie Dożynek - Krystyna Filipowska i Andrzej Molka
21. Delegacje z wieńcami dożynkowymi
22. Uczestnicy korowodu dożynkowego
23. Zespoły ludowe i taneczne
24. Pracownicy Urzędu Gminy i GOK
25. Druhowie strażacy
26. Emeryci i renciści
27. Mieszkańcy gminy i powiatu kaliskiego,
Media - Życie Kalisza - Agata Lisiecka.

Sponsorzy dożynek:

1. Masarnia SOLMEX w Brzezinach - Maria i Kazimierz Solińscy
2. Piekarnia w Aleksandrii - Jadwiga Urbańska i Bogdan Jasiński
3. Starostowie Dożynek - Krystyna Filipowska i Andrzej Molka
4. GS Samopomoc Chłopska Piekarnia w Brzezinach - Prezes Zenon Piotrowski
5. Wiktor Piętka
6. Lidia i Zbigniew Krzywda z Aleksandrii
7. Jan Olszewski z Dzięciołów
8. Czesława i Lucjan Witoniowie z Jagodzińca
9. Sołtysi wsi: Brzeziny, Piegonisko-Wieś, Rożenno i Wrząca
10. Mariusz Ziętek z Przystajni
11. Zdzisław Figas z Piegoniska-Wsi
12. BS „Ziemi Kaliskiej". 

Po powitaniu  odbyło się oficjalne wręczenie wieńców i chlebów dożynkowych, przez Starostów Dożynek Krystynę Filipowską i Andrzeja Molkę, Przewodniczącemu Rady Gminy Brzeziny Zbigniewowi Słodowemu i Wójtowi Gminy Brzeziny Krzysztofowi Niedźwiedzkiemu 

Następnie, dyplomy uznania otrzymali rolnicy z gminy Brzeziny.

1. Paweł Głowienkowki, zam. Zaleśna
2. Stanisław Trela, zam. Czempisz
3. Stanisław Cuper, zam. Dzięcioły
4. Jan Misiak, zam. Dzięcioły
5. Jerzy Zadka, zam. Dzięcioły
6. Barbara Puchała, zam. Jagodziniec
7. Mirosław Kuświk, zam. Jagodziniec
8. Józef Kuświk, zam. Moczalec
9. Jacek Nowacki, zam. Ostrów Kaliski
10. Dariusz Jaskuła, zam. Ostrów Kaliski
11. Marek Kowalczyk, zam. Przystajnia
12. Krzysztof Jasiński, zam. Przystajnia-Folwark
13. Stanisław Bera, zam. Przystajnia-Kolonia
14. Ewa Wiśniewska, zam. Rożenno
15. Anna Gałecka, zam. Rożenno
16. Wiesław Doruch, zam. Rożenno
17. Maciej Maksajdowski, zam. Chudoba
18. Jan Żuberek, zam. Zagórna
19. Krzysztof Kasperski, zam. Zagórna. 

a także sołtysi:

1. Cecylia Jarych, zam. Aleksandria
2. Andrzej Hewiński, zam. Brzeziny
3. Grażyna Misiak, zam. Czempisz
4. Urszula Ziętek, zam. Dzięcioły
5. Lesław Kaczmarek, zam. Fajum
6. Arkadiusz Kuświk, zam. Jagodziniec
7. Jolanta Szyncel, zam. Jamnice
8. Stanisława Witońska, zam. Moczalec
9. Stanisław Dutkiewicz, zam. Ostrów Kaliski
10. Maria Przybył, zam. Pieczyska
11. Bogdan Ludwicki, zam. Piegonisko-Pustkowie
12. Zdzisław Figas, zam. Piegonisko-Wieś
13. Józef Kurcbach, zam. Przystajni
14. Irena Szczepaniak, zam. Przystajnia-Kolonia
15. Wiesław Wiertelak, zam. Rożenno
16. Jan Michalski, zam. Sobiesęki
17. Grzegorz Biernacik, zam. Wrząca
18. Lucjan Zmyślony, zam. Zagórna
19. Stanisław Walaszczyk, zam. Zajączki 

W dalszej części swojego wystąpienia Wójt Gminy Brzeziny powiedział:

„W imieniu Starostów Dożynek, Przewodniczącego Rady Gminy i własnym witam Państwa na kolejnych Dożynkach Gminnych w Brzezinach.

Witam przede wszystkim rolników z rodzinami i wszystkich mieszkańców wsi.

Drodzy rolnicy, mieszkańcy gminy, szanowni goście, szanowni zebrani.

Dożynki to prastare Święto Plonów, święto rolników, święto wsi, święto wszystkich, którzy wspierają wieś i rolnictwo, to święto w naszej gminie, stanowiące nierozłączny i trwały element naszego dziedzictwa kulturowego, pamięci i wdzięczności za dary ziemi.

W obrzędzie dożynkowym dominują więc radość życia, wdzięczność za plony i szacunek dla przyrody, z którą zawsze mieszkańcy wsi żyją w symbiozie i mądrze korzystają z jej dóbr.

Tradycyjne dożynki od kilku lat są w naszej gminie podsumowaniem wysiłku rolników, sadowników, ogrodników oraz podziękowaniem za trudy pracy na roli, za ogromny wysiłek i poświęcenie, a jednocześnie są radosnym spotkaniem wszystkich rolników z terenu gminy.

Dziękowaliśmy opatrzności poprzez dziękczynną mszę świętą odprawioną w kościele parafialnym za tegoroczne zbiory oraz  za to,  że możemy się dzielić chlebem z tegorocznych plonów. Bowiem tradycyjny bochen chleba oraz wieńce dożynkowe przyniesione przez rolników to najwspanialsze symbole chłopskiej pracowitości i gospodarności.

Tegoroczne żniwa były trudne ze względu na przeciwności natury, zebrane plony są i gorszej jakości. Mimo trudności jednak udało się zakończyć żniwa, za co wszystkim rolnikom składam szacunek i uznanie. A z okazji dzisiejszych dożynek wszystkim rolnikom, sadownikom, ogrodnikom i pszczelarzom z terenu gminy składam wdzięczność, życzę dorodnych plonów jesieni, sprzyjających warunków pogodowych, wysokich wyników produkcyjnych, umiejętnego wykorzystywania środków unijnych, radości życia i wszelkiej pomyślności.

Szanowni rolnicy, szanowni goście, szanowni zebrani. Ten rok był wyjątkowo trudny dla rolników w Polsce, również dla rolników z terenu naszej gminy. Nawalne deszcze spowodowały liczne podtopienia i powodzie na wielu obszarach pól uprawnych na terenie gminy. Tegoroczne opady w dużej części, a w niektórych przypadkach całkowicie pozbawiły plonów wielu rolników, co spowodowało zmniejszenie plonów, pogorszenie ich jakości oraz znacznie ograniczyło możliwości produkcyjne, a tym samym pogorszyły się warunki egzystencji i w znacznym stopniu ograniczyło budżety wielu rolniczych rodzin. Samorząd gminny w oparciu o obowiązujące ustalenia ustawowe przystąpił do szacowania strat zgodnie ze złożonymi przez rolników wnioskami. Przedłożył władzom województwa stosowane informacje zawarte w protokołach szacowania strat, wydaje protokoły szacowania strat celem uzyskania preferencyjnych kredytów przez rolników oraz wystąpił do Wojewody o uznanie terenów gminy za powodziowe. Mimo tych trudności nasi rolnicy z zaangażowaniem sołtysów i rad sołeckich, przy wsparciu samorządu gminnego zorganizowali solidną pomoc powodzianom z gminy Wietrzychowice w woj. małopolskim. Zebrane zboże i pasza dotarła do całkowicie zalanych wsi Wola Rogowska i Jadowniki Mokre, spotykając się z ogromną wdzięcznością tamtejszych rolników i władz samorządowych. Za przekazane dary chcę dzisiaj serdecznie podziękować wszystkim rolnikom z terenu gminy.

Szanowni rolnicy, szanowni goście, szanowni zebrani. Korzystając z okazji dzisiejszych dożynek chcę również wspomnieć o działaniach samorządu gminnego w celu poprawy warunków życia i funkcjonowania  rolników i mieszkańców wsi. Samorząd gminny dostrzega  niezwykłą pracowitość i zaangażowanie rolników i mieszkańców naszych wsi i stara się wspierać wszelkie inicjatywy w ramach swoich możliwości finansowych i merytorycznych. Poszczególne miejscowości zyskują nowe drogi, chodniki, oświetlenie uliczne wraz z całą infrastrukturą techniczną. Samorząd stwarza coraz lepsze warunki dla  edukacji, czego przykładem są oddane 2 sale gimnastyczne, przystępuje do termomodernizacji obiektów szkolnych wraz z ich remontami, rozbudowuje dom kultury, buduje i remontuje strażnice, modernizuje sieć wodociągową oraz rozbudowuje kanalizację sanitarną. Na te inwestycje samorządowi gminnemu udało się pozyskać spore środki unijne i pozabudżetowe. Dobra współpraca ze Starostwem Powiatowym i Gminą Godziesze Wielkie w realizacji wspólnych inwestycji drogowych daje szansę na pozyskanie dodatkowych środków z NPPDL, m.in.  drogi powiatowej Kalisz - Brzeziny, Brzeziny - Czempisz, czy drogi gminnej Przystajnia Kolonia - Świerczyna. Dobra współpraca z gminą Czajków i Kraszewice w realizacji Szlaku Bursztynowego przynosi korzyści, również korzyści inwestycyjne - chociaż dalekie od oczekiwanych. Widzimy duże wsparcie ze strony Urzędu Marszałkowskiego oraz niektórych parlamentarzystów. Do wspólnych działań zaprosiliśmy ościenne gminy Szczytniki oraz w najbliższym czasie Miasto i Gminę Błaszki w realizacji Programu Lider - by w jeszcze większym stopniu skorzystać ze środków europejskich na rozwój wsi, kultury, stowarzyszeń tzw. lokalnych działań.

Nasi rolnicy bardzo chętnie i prężnie wykorzystują środki unijne. Efekt tych starań jest widoczny w postaci zakupu nowego sprzętu rolnego, zmodernizowanych gospodarstw.

Prowadzimy również starania mające na celu poprawę usług medycznych w naszej gminie. Obecnie trwają prace remontowe oraz adaptacyjne w Ośrodku Zdrowia, by poprawić same warunki pracy i obsługi mieszkańca. Bardzo zależy nam na poprawie jakości usług medycznych. Wymaga to czasu  i środków finansowych. Chcemy zdecydowanie uaktywnić i poprawić warunki pracy i funkcjonowania obiektów infrastruktury kultury - myślę tu o rozbudowie GOK - zwiększenie jego funkcjonalności i użyteczności publicznej - to wszystko ma służyć mieszkańcom wsi.

Zdajemy sobie  sprawę, że te działania są dalece niewystarczające, ale możliwości budżetowe wystarczają na tyle.

Wiemy o wszystkich potrzebach naszych mieszkańców i w miarę możliwości staramy się je realizować. Jeśli mieszkańcy dają nam kolejny mandat zaufania to na pewno moje działania i kolejnej rady gminy zmierzać będą do dalszej budowy  i przebudowy infrastruktury drogowej i chodnikowej, modernizacji oświetlenia, szkół, kanalizacji sanitarnej wraz z budową nowej oczyszczalni ścieków, będziemy dalej wykorzystywać środki unijne oraz dążyć do utrzymania niskiej skali bezrobocia, m.in. poprzez zatrudnianie pracowników w ramach programów EFS Kapitał Ludzki.

W tych działaniach na rzecz rozwoju gminy nie jesteśmy osamotnieni. Wspierają nas mieszkańcy gminy, radni, rady sołeckie, przedsiębiorcy, a także wiele instytucji, samorządy powiatu i województwa oraz współpracownicy i pracownicy Urzędu Gminy.

Chcę podziękować wszystkim, dzięki którym następuje rozwój gminy, poprawa warunków życia naszych mieszkańców. Mam świadomość, że bez ich wsparcia trudno myśleć o przyszłości, w coraz trudniejszych realiach finansowych. Mam świadomość ogromu potrzeb i możliwości budżetowych.

Drodzy rolnicy, szanowni goście!

Patrząc na te dożynkowe wieńce i bochny chleba utwierdzam sie w przekonaniu, że mamy dziś za co dziękować opatrzności i wspólnie cieszyć się z owoców wzajemnego trudu i wysiłku, jednocześnie nie zapominając przy tym o bogatej tradycji, kulturze i wartościach, które przy okazji dzisiejszych dożynek przypominamy i przekazujemy następnym pokoleniom, byśmy mogli lepiej żyć i tworzyć zgodną gminę, naszą małą Ojczyznę - gminę Brzeziny. Obiecuję, że owoce ciężkiej pracy rolników - bochny chleba z tegorocznych zbiorów będziemy dzielić sprawiedliwie między wszystkich mieszkańców naszej gminy. Niech dotychczasowe inwestycje w poszczególnych miejscowościach świadczą o tym, że dotrzymujemy słowa. A symboliczne kromki chleba niech odzwierciedlają inwestycje, które rozdzielamy sprawiedliwie między mieszkańców na poszczególne miejscowości naszej gminy.

Z okazji dzisiejszych gminnych dożynek składam wszystkim rolnikom z terenu gminy wyrazy wdzięczności, szacunku i uznania za trud i wysiłek w pracy na roli oraz za uzyskane plony, a także dążenie do podnoszenia poziomu gospodarowania zmagając się z przeciwnościami natury i kłopotami dnia powszedniego".

Następnie głos zabrali zaproszeni goście: Jan Pazdecki oraz Dominika Grzesiak-Sikora. Odczytano także list od Posła na Sejm RP Józefa Rackiego.

Na koniec części oficjalnej uroczystości Wójt Gminy podziękował wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do jej przygotowania.

„Szanowni Państwo!

Czas oficjalnej części dożynek dobiegł końca. Chcę bardzo serdecznie podziękować wszystkim, dzięki którym udaje się w gminie wiele zdziałać. A są wśród nas przedsiębiorcy z terenu gminy, są z nami przedstawiciele samorządu powiatu. Wszystkim Państwu za współpracę,  pomoc oraz partnerstwo w podejmowaniu inwestycji infrastrukturalnych, kulturalnych, wspieranie tych działań, pragnę serdecznie podziękować. Zarówno tym obecnym jak i nieobecnym.

Tak się składa że w wielu gminach naszego powiatu są również dziś uroczystości dożynkowe i wszystkich tu być nie mogło. Wszystkie osoby zaproszone na tegoroczną uroczystość dożynkową niech się czują naszymi gośćmi, docenieni w taki skromny sposób, choć w taki skromny sposób chcemy im wyrazić swoją wdzięczność.

Podziękowanie składam wszystkim, którzy wsparli uroczystość dożynkową - materialnie i finansowo - zakładom przetwórstwa rolno - spożywczego z terenu gminy.

Dziękuję za uświetnienie dożynek zespołom ludowym, Zespołowi Śpiewaczemu "Brzezinianki", który przygotował również wieniec dożynkowy, Kapeli Ludowej Brzeziny, prowadzącej obrzęd dożynkowy, młodzieży działającej przy GOK w Brzezinach, Orkiestrze Dętej, sołtysom wsi Rożenno, Wrząca, Piegonisko Wieś za przygotowanie stołu biesiadnego, mieszkańcom wsi Ostrów Kaliski, sołtysom i mieszkańcom wszystkich wsi za przygotowanie wieńców dożynkowych, druhom strażakom z OSP Brzeziny za zabezpieczenie całych dożynek - również z zabezpieczeniem medycznym, paniom z Koła Emerytów za rozdysponowanie grochówki i przygotowanie loterii fantowej, wszystkim uczestnikom  korowodu dożynkowego, motocyklistom na czele z Ryszardem Dębickim, pojazdom rolniczym z poszczególnych miejscowości: z Jamnic, Aleksandrii, Ostrowa Kaliskiego, Wrzącej, ZOK w Brzezinach, policji - kierownikowi Posterunku w Godzieszach Wielkich Grzegorzowi Janusowi - za konwojowanie korowodu dożynkowego, wszystkim delegacjom z wieńcami dożynkowymi, zaprzęgom konnym z bryczkami i jeźdźcom na koniach. Bardzo serdecznie dziękuję Ks. Kanonikowi Stanisławowi Solińskiemu i Ks. Administratorowi Szymonowi Grzeszkiewiczowi za Mszę Świętą i Słowo Boże, a Państwu za liczny udział w uroczystościach dożynkowych".  

Po zakończeniu obrzędu dożynkowego rozpoczęła się część artystyczna.

Wystąpiły między innymi: Orkiestra Dęta OSP Brzeziny, Kapela Ludowa "Brzeziny", Zespół Pieśni "Brzezinianki", „Mini Brzezinki" z GOK-u  w Brzezinach, grupa „Break Dence" wraz z „Bi boy-ami" z Kalisza oraz wokalistka Ewelina Łuszczek i Agnieszka Krzyżaniak.

Nie zabrakło także regionalnego jadła. Przygotowały je sołectwa: Piegonisko-Wiś, Rożenno, Wrząca oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Ostrowa Kaliskiego. Mógł go posmakować każdy, kto tylko uczestniczył w dożynkach. 

Tuż po godzinie 19.00, na scenie amfiteatru brzezińskiego powitano gromkimi oklaskami gwiazdę tegorocznych dożynek - zespół BLEU BOX. Formacja przyciągnęła nad brzezińskie kąpielisko niezliczone rzesze sympatyków muzyki DISCO POLO.

Tuż po zmroku, odbył się przepiękny pokaz sztucznych ogni. 

Gdy zespół BLUE BOX zakończył swój koncert na scenie pojawił się zespół BLUE STAJENKA, który bawił najwytrwalszych uczestników imprezy do późnych godzin nocnych. 

 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

         

Lista wiadomości
.