Uroczystości, imprezy, występy

08.03.2011 - Fotorelacja z zapustów 2011 >>>

Po raz kolejny w Sali OSP w Brzezinach - na czas zapustów pełniącej rolę zapustowej karczmy, czy wiejskiej chaty - odbyły się zapusty - czyli pożegnanie karnawału na ludowo.

Organizowane zapusty mają na celu ocalenie od zapomnienia staropolskich - wielkopolskich obrzędów związanych z zakończeniem karnawału.

Tego wieczoru wszyscy goście i uczestnicy wcielili się w rolę dawnych zapustników, zwłaszcza organizowanych na wsiach w tym czasie zabaw, kuligów, balów w których uczestniczyła zarówno młodzież jak i stateczne gospodynie.

Przebierańcy - kolędnicy odgrywali krótkie, rubaszne scenki. Pod figurę kozła rzucano datki za zapustne tańce. Zapusty kończyły się we wtorek poprzedzającą środę popielcową, która rozpoczynała 40-dniowy okres Wielkiego Postu.

W programie artystycznym znalazły się liczne konkursy i zabawy z nagrodami, w których głównymi aktorami byli sami uczestnicy, m. in. tańce na beczce i w beczce, konkurs strzelania z bata, konkurs wycinanych rzeźby z warzyw, układanie ludowych przyśpiewek, najdłuższy łańcuch i łańcuch ze słomy, szorowanie garów, ubijanie białek jaj oraz obrzędowe tańce z kozłem i niedźwiedziem.

Dobrej zabawie towarzyszyły kapela Ludowa Brzeziny pod kierunkiem Lucjana Dymarczyka oraz kapela ludowa „Boćki" z Przygodzic pod kierunkiem Leszka Łuczaka. W międzyczasie na scenie pojawiły się Panie z Zespołu Brzezinianki: Helena Szych i Janina Plichta przedstawiając dawne zapustowe obrzędy.

Zespół Śpiewaczy Brzezinianki, pod kierunkiem artystycznym Marii Przybył oraz muzycznym Zenona Kucharskiego, zaprezentowały ponadto ludowe przyśpiewki towarzyszące zapustowym ostatkom.

Dużym powadzeniem cieszyły się występy Zespołu Pieśni i Tańca „Przygodzice" z Przygodzic pod kierunkiem Zygmunta Paszkowskiego, po raz trzeci biorącego udział w brzezińskich zapustach. W roli gospodarzy wystąpili się Ryszard Mazur z kabaretu EWG z Doruchowa i Janina Plichta z zespołu śpiewnego Brzezinianki oraz młodzież z Gimnazjum w Brzezinach w roli przebierańców i kolędników. Przygotowały ją do teego występu panie nauczycielki z Gimnazjum w Brzezinach: Lucyna Słodowa i Annę Kupajczyk.

"Jak na mięsopust jadła i picia nie zabrakło, w tańcach zaś wiechcie poszły z bytów, a drzazgi z podłogi!".

Jadło przygotowały i podawały Panie z Zespołu Brzezinianki i Gminnego Koła Emerytów i Rencistów. W Brzezinach.

Specjalny program artystyczny i organizację imprezy przygotowali pracownicy GOK-u pod kierunkiem dyrektora Przemysława Sułka.

Na zapusty zaproszenia przyjęli goście w osobach: Starosty Kaliskiego - Krzysztofa Nosala z małżonką oraz Wójta Gminy Szczytniki - Marka Albrechta z małżonką. Radny Powiatu Kaliskiego - Zbigniew Słodowy, Przewodniczący Rady Gminy - Karol Bakacz, radni, sołtysi, przedsiębiorcy z gminy, przedstawiciele władz gminy oraz liczni goście, którzy mogli zakupić bilety.

Po raz pierwszy przy okazji tej imprezy odbyła się loteria fantowa na rzecz chorego mieszkańca naszej gminy z miejscowości Wrząca - 3 letniego Krzysia Militowskiego - cierpiącego na autyzm wczesnodziecięcy, podopiecznego fundacji na rzecz Pomocy dzieciom niepełnosprawnym „Nowa Nadzieja". Autyzm można skutecznie leczyć medycznie - stąd pomysł wsparcia finansowego, ponieważ rodzice czynią ogromne starania by zniwelować skutki choroby. Dzięki wczesnej interwencji uda się zaleczyć chorobę tym bardziej że Krzyś ma zaburzone wszystkie sfery życia. Musi korzystać ze ścisłej, bezmlecznej, bezglutenowej i bezcukrowej diety. Choroba nie jest refundowana w żadnym stopniu z NFZ.

Z przeprowadzonej loterii uzyskani 1950 zł które przelano rodzicom Krzysia- uczestniczącym w części zapustów. 

Wszyscy uczestnicy bawili się do późnych godzin nocnych w niezwykłej atmosferze.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

Lista wiadomości
.