Jak co roku, w ostatnią niedzielę sierpnia, rolnicy z terenu gminy Brzeziny mają swoje święto. 26 sierpnia, w piękne słoneczne popołudnie, przedstawiciele poszczególnych sołectw, Orkiestra Dęta gminy Brzeziny oraz władze gminy i zaproszeni goście zgromadzili się przed siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Brzezinach, aby stąd rozpocząć przemarsz do miejscowego kościoła parafialnego. W takt skocznej muzyki korowód z barwnymi wieńcami dożynkowymi dotarł na miejsce celebry. O godz. 15.00 rozpoczęła się uroczysta, dziękczynna msza święta za tegoroczne zbiory. Nabożeństwu przewodniczył i homilię wygłosił ksiądz kanonik - mgr Stanisław Soliński - proboszcz parafii Brzeziny.
Po zakończeniu mszy świętej, imponujący korowód dożynkowy, na czele którego maszerowała Orkiestra Dęta gminy Brzeziny, jechały bryczki konne wiozące starostów dożynek, władze gminy, Kapelę Ludową "Brzeziny" oraz zaproszonych gości, dotarł do amfiteatru przy kąpielisku GOKSiR w Brzezinach. Bardzo okazale prezentowały się wieńce dożynkowe przygotowane przez poszczególne sołectwa gminy. .
Gdy tylko korowód dożynkowy dotarł na miejsce rozpoczął się tradycyjny obrzęd dożynkowy. Prowadził go, tak jak i całą uroczystość Przemysław Sułek - Dyrektor GOKSiR w Brzezinach.
Na wstępie wszystkich przybyłych na Dożynki Gminne - Brzeziny 2007 powitał gospodarz gminy - wójt Krzysztof Niedźwiedzki.
Wśród zaproszonych gości wójt gminy serdecznie przywitał między innymi:
Józefa Rackiego - V-ce Marszałka woj. Wielkopolskiego
Kazimierza Kościelnego - V-ce Przewodniczącego Sejmiku woj. Wielkopolskiego
Leszka Aleksandrzaka - Przewodniczącego Stowarzyszenia "Razem dla Powiatu"
Agnieszkę Bieńkowską - Przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Błaszki
Stanisława Solińskiego - Proboszcza parafii Brzeziny
Ryszarda Krawczyńskiego - Proboszcza parafii Sobiesęki
Szymona Grzeszkiewicza - Wikariusza parafii Brzeziny
Henryka Plichtę - Wójta Gminy Czajków
Krzysztofa Nowaka - Radnego Powiatowego
Zespół Śpiewaczy "Brzezinianki"
Kapelę Ludową "Brzeziny"
Orkiestrę Dętą Brzeziny
Pawła Kasprzaka - Komendanta Zespołu Dzielnicowych w Brzezinach
Rocha Puchałę - Prezesa ZG ZOSP
Zenona Choję - Prezesa OSM w Kaliszu
Lucynę Kowalczyk - Przewodniczącą Koła Emerytów i Rencistów w Brzezinach
Katarzynę Chabelską - Kierownika ZOZ w Brzezinach
Zenona Piotrowskiego - Prezesa GS "Samopomoc Chłopska" w Godzieszach Wielkich
Radnych gminy Brzeziny
Sołtysów z gminy Brzeziny
Dyrektorów Szkół z terenu gminy Brzeziny
Przedsiębiorców z terenu gminy Brzeziny
Jolantę Dróźdź - Starościnę Dożynek Brzeziny 2007
Józefa Przybyłka - Starostę Dożynek Brzeziny 2007
Pracowników Urzędu Gminy i GOKSiR w Brzezinach
Zespół Dziecięcy "Skrzaty" z GOKSiR Brzeziny
Policję
Służby medyczne
Ochotnicze Straże Pożarne
Koła Gospodyń Wiejskich
Kaliskie media i Radio "Centrum" w Kaliszu
Wczasowiczów i odpoczywających na terenie gminy
Wszystkich przybyłych gości
Mieszkańców gminy, rolników i ich rodziny.
W dalszej części swojego przemówienia Wójt powiedział:
"...Drodzy rolnicy, mieszkańcy wsi, mieszkańcy gminy, szanowni goście, szanowni zebrani!
Dożynki to prastare Święto Plonów stanowiące nierozłączny i trwały element naszego dziedzictwa kulturowego i świadczy o naszej pamięci i wdzięczności za dary ziemi i pracę rolnika.
Polska wieś, żywa skarbnica kultury nie tylko zachowuje i utrwala wartości duchowe ważne dla naszej społeczności, lecz również potrafi sie nimi dzielić - w obrzędzie dożynkowym dominuje radość życia, wdzięczność za plony i szacunek dla przyrody, z którą zawsze mieszkańcy wsi żyli w symbiozie i w mądry sposób korzystali z jej dóbr.
Dożynki to w polskiej tradycji najważniejsze święto polskiej wsi podsumowujące wysiłek rolników, sadowników, ogrodników i pszczelarzy. To podziękowanie za trud pracy na roli i zbiory. Tegoroczne żniwa były trudne ze względu na przeciwności natury, zebrane plony są mniejsze i gorszej jakości. Mimo jednak trudności udało się zakończyć żniwa za co z uznaniem i najwyższym szacunkiem dziękuję wszystkim rolnikom za ich trud i poświęcenie.
Dziękujemy opatrzności poprzez dziękczynną mszę świętą odprawioną w kościele parafialnym, i że możemy się dzielić chlebem z tegorocznych zbiorów. Bowiem tradycyjny bochen chleba przyniesiony przez rolników to najwspanialszy symbol chłopskiej pracowitości i gospodarności.
Wszystkim rolnikom, sadownikom, ogrodnikom i pszczelarzom z terenu gminy z okazji dzisiejszego święta składam najwyższe uznanie, szacunek i wdzięczność. Życzę dorodnych zbiorów jesieni, sprzyjających warunków pogodowych przy siewie oraz wysokich wyników produkcyjnych oraz umiejętnego wykorzystywania środków unijnych w na następnym okresie finansowania w ramach Programu Operacyjnego Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Szanowni rolnicy, szanowni goście, szanowni zebrani!
Samorząd gminny stara sie wspierać rolników, poprawiać warunki ich życia na wsi - poprzez przebudowę i modernizację dróg gminnych dojazdowych do pól, stwarzać lepsze warunki dla edukacji, wspierać inwestycje służące poprawie warunków życia m.in. oświetlenie uliczne, urządzeń wodociągowych, pomaga w pozyskiwaniu środków finansowych na rozwój gospodarstw i dopłat bezpośrednich, organizować szkolenia, przekazywać informacje o programach rolno - środowiskowych we współpracy ze Starostą Kaliskim i Urzędem Marszałkowskim.
Bardzo ważny będzie najbliższy okres finansowania polskiej wsi ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i tworzonej również na potrzeby rolników Lokalnej Grupy Działania LEADER+ na lata 2007 - 2013. W tym miejscu zachęcam rolników do korzystania z tych środków i składania wniosków na renty strukturalne, zalesianie, modernizację gospodarstw i dopłaty bezpośrednie. Przykłady zmodernizowanych gospodarstw oraz zakupy środków do produkcji, w tym zakupy rolniczego sprzętu są w naszej gminie widoczne.
Chcę w tym miejscu podziękować V - ce Marszałkowi Woj. Wielkopolskiego Józefowi Rackiemu za pomoc i wsparcie naszych działań w szczególności w pozyskiwaniu środków finansowych na wiejskie, gminne inwestycje drogowe, bez których samorząd w takim zakresie nie pozwoliłby na ich realizację.
Podziękowania składam Staroście Kaliskiemu Krzysztofowi Nosalowi, radnemu powiatowemu Krzysztofowi Nowakowi za wspieranie finansowe organizacji działających na terenie gminy i realizacji inwestycji gminnych i rozumienie naszych potrzeb, zabieganie o nie w Starostwie. Dziękuję pracownikom Starostwa Powiatowego i poszczególnym wydziałom. Dziękuję sołtysom, radnym, mieszkańcom gminy oraz instytucjom współpracującym z samorządem gminy Brzeziny. Przedsiębiorcom i wytwórcom produktów rolno - spożywczych, jednostkom handlowym za wspieranie materialne i finansowe organizacji wielu gminnych przedsięwzięć, w tym dzisiejszego Święta Plonów. Trudno byłoby zorganizować dzisiejsze święto, gdyby nie pomoc wielu ludzi, instytucji, zespołów ludowych.
Dlatego wszystkim, którzy włączyli się w pomoc i organizację dzisiejszego święta serdecznie dziękuję.
Dziękuję Księdzu Kanonikowi Stanisławowi - Proboszczowi Parafii w Brzezinach za wygłoszone w intencji rolników i mieszkańców wsi słowo Boże i przyjęcie ofiary chleba od rolników, Księdzu Prefektowi Szymonowi za uczestnictwo we Mszy Świętej i w uroczystościach dożynkowych.
Dziękuję Starostom Dożynek - Jolancie Dróżdż z miejscowości Piegonisko-Wieś i Józefowi Przybyłkowi z miejscowości Rożenno, że zechcieli pełnić te zaszczytne honory gospodarzy tegorocznych Dożynek i wspierać je, sołtysom i mieszkańcom poszczególnych miejscowości za przygotowane wieńce dożynkowe, radnym, mieszkańcom wsi Moczalec, Jagodziniec i Rożenno za przygotowane stoły biesiadne, przedsiębiorcom z branży rolno - spożywczej, w tym masarni "Solmex" z Brzezin - Marii i Kazimierzowi Solińskim, piekarni GS SCH w Brzezinach - Prezesowi Zenonowi Piotrowskiemu i kierownikowi piekarni Zofii Szuleta za nieodpłatne przekazanie produktów oraz piekarni w Aleksandrii - współwłaścicielom Jadwidze Urbańskiej i Bogdanowi Jasińskiemu.
Dziękuję wszystkim zespołom, które uświetniają część artystyczną, szczególnie prowadzącym obrzęd dożynkowy, Kapeli Ludowej "Brzeziny", Zespołowi Śpiewaczemu "Brzezinianki", które przygotowały wieniec dożynkowy na Dożynki Powiatowe w Koźminku, Orkiestrze Dętej, Ochotniczej Straży Pożarnej z Brzezin i Aleksandrii za utrzymanie porządku, ładu i bezpieczeństwa, emerytom z Koła Emerytów i Rencistów, pracownikom GOKSiR-u za obsługę i prowadzenie uroczystości, mieszkańcom gminy, którzy w różnej formie włączyli się w przygotowanie uroczystości dożynkowej, udostępniając swoje pojazdy konne i sprzęt rolniczy uczestniczący w korowodzie dożynkowym.
Patrząc na te wieńce dożynkowe i tradycyjne bochny chleba utwierdzamy się w przekonaniu, że dziś mamy za co dziękować i wspólnie cieszyć się z owoców całorocznego trudu i wysiłku, nie zapominając o naszej bogatej tradycji, kulturze i wartościach, które przy okazji dzisiejszych dożynek chcemy przypomnieć i przekazywać następnym pokoleniom, byśmy mogli lepiej żyć i tworzyć zgodną wspólnotę gminną, naszą małą Ojczyznę".
Ponadto Przewodniczący Rady Gminy Brzeziny i Wójt Gminy uhonorowali dyplomami rolników z terenu gminy, którzy uzyskali duże osiągnięcia w produkcji roślinnej i zwierzęcej.
Serdeczne przywitanie ze strony gospodarza gminy Brzeziny rozpoczęło tradycyjny obrzęd dożynkowy. Prowadziły go, jak co roku, Kapela Ludowa "Brzeziny" oraz Zespół Pieśni "Brzezinianki". Punktem kulminacyjnym obrzędu było wręczenie przez Starostów Dożynek - Jolantę Dróżdż i Józefa Przybyłka, władzom gminy: Przewodniczącemu Rady Gminy Zbigniewowi Słodowemu i Wójtowi Gminy Krzysztofowi Niedźwiedziemu, wieńców i chlebów dożynkowych. Następnie panowie pokroili chleby i podzielili nimi wszystkich zebranych.
W uroczystościach brało udział kilkanaście delegacji z poszczególnych miejscowości naszej gminy, które przybyły z wieńcami dożynkowymi. Do ich wykonania włączyli się sołtysi, Koła Gospodyń Wiejskich, a także mieszkańcy wsi.
Tradycyjny wieniec dożynkowy przygotowały również panie z Zespołu Pieśni "Brzezinianki". Wieniec ten wziął udział w Powiatowo-Gminnych Dożynkach 2007, które w tym roku odbyły się również 26 sierpnia w Koźminku.
Nie brakowało także regionalnego, wiejskiego jadła. Było ono sponsorowane przez masarnię "Solmex" p. Marii i Kazimierza Solińskich z Brzezin, piekarnię p. Bogdana Jasińskiego i p. Jadwigi Urbańskiej z Aleksandrii, gospodarstwo agroturystyczne p. Beaty i Tomasza Pawlaków, Piekarnię w Brzezinach oraz dzierżawców stawów rybnych w Brzezinach..
Bardzo dużym uznaniem i zainteresowaniem cieszyły się stoły biesiadne przygotowane przez KGW z Moczalca, Jagodzińca i Rożenna.
Po zakończeniu obrzędu dożynkowego rozpoczęła się część artystyczna. Wystąpiły między innymi: Kapela Ludowa "Brzeziny", Zespół Pieśni "Brzezinianki", Dziecięcy Zespół Taneczny "Skrzaty" działający przy GOKSiR pod okiem p. Agaty Wojtas, Gmina Orkiestra Dęta z Brzezin.
Tuż po godzinie 18.30 na scenę wszedł zespół "Abba Show". Jest to wierna kopia szwedzkiej, grupy ABBA, jak dotąd jedyny zespół wyglądający i grający jak oryginał. W 2006 roku dwukrotnie gościł na antenie Telewizji Polskiej. Każdy występ "ABBA Show" to wielki spektakl przenoszący widza wprost na koncerty legendarnej czwórki ze Szwecji. "ABBA show" zyskał pokaźną ilość wiernych fanów, którzy pilnie śledzą trasy koncertowe zespołu. W 2005 roku razem z Boney M.-show zagrali ponad 240 koncertów.
Na zakończenie imprezy goście bawili się przy muzyce zespołu "Black Jack".
Kulminacją imprezy był pokaz sztucznych ogni.