Zespoły ludowe

Gminna Orkiestra Dęta OSP Brzeziny

 
Siedziba orkiestry - OSP  Brzeziny,
ul. 1000-lecia 3, 62-874 Brzeziny
Kapelmistrz - p. Krzysztof Sowa
Prezes orkiestry - p. Wojciech Rosa
Liczba członków orkiestry - 40 muzyków
Grupa taneczna - 16 dziewcząt
 
Charakterystyka orkiestry:
 
Orkiestra powstała w 1985r. z inicjatywy Proboszcza parafii pw. Św. Krzyża w Brzezinach - Ks.  Stanisława Solińskiego i do 1995r. istniała przy parafii jako orkiestra  kościelna. W tym okresie głownie obsługiwała uroczystości kościelne i pogrzebowe w parafii choć w swoim repertuarze  miała również marsze i melodie rozrywkowe. Do roku 1993 kapelmistrzem był znany w Kaliszu i okolicy dyrygent  Pan Józef Walczyński, który to od początku  prowadził nabór i naukę gry na poszczególnych instrumentach. Orkiestra wówczas posiadała 20 instrumentów blaszanych i tyluż muzyków. Po rezygnacji z prowadzenia orkiestry przez Pan Józefa Walczyńskiego w 1993r. proboszcz zatrudnił na kapelmistrza Pana Władysława Sztrapagiera, który jednak ze względów finansowych po roku zrezygnował z prowadzenia orkiestry.  Wówczas nastąpił krótki zastój w prowadzeniu prób i nauki, a ks. proboszcz zaproponował aby orkiestra została przejęta przez GOKSiR w Brzezinach. Przez rok orkiestra działała przy GOKSiR  i grała na  instrumentach przekazanych przez parafię a dyrygował nią miejscowy organista Pan Eugeniusz Białecki. Jednak repertuar orkiestry nadal opierał się głownie na muzyce kościelnej. W roku 1995 nastąpiła zmiana, wymuszona brakiem środków finansowych w GOKSiR na prowadzenie i umundurowanie orkiestry  (przez 10 lat orkiestra nie posiadała własnego stroju ). Zawarto wówczas porozumienie pomiędzy GOKSiR i miejscową OSP i od tej chwili po dzień dzisiejszy orkiestra nosi nazwę - Gminna Orkiestra Dęta OSP Brzeziny - a kapelmistrzostwo przejmuje miejscowy członek orkiestry Pan Krzysztof Sowa. Pan Sowa prowadzi orkiestrę po dzień dzisiejszy pobierając wynagrodzenie z  GOKSiR. OSP Brzeziny udostępnia salę do prób, umundurowała orkiestrę, dokupiła około 20 instrumentów, pokrywa koszty ich naprawy. Obecnie orkiestra liczy 40 członków plus 16 dziewcząt - marżoletek. Orkiestra przez 10 lat nie była nigdzie zarejestrowana, występowała lokalnie i nie odnosiła sukcesów. Dopiero od 1995 roku nastąpił rozrost orkiestry, przystąpiono do zmiany repertuaru w oparciu o partytury utworów otrzymanych z ZG ZOSP RP w Warszawie. Te korzystne zmiany spowodowały że w roku 2000 orkiestra została zaproszona na koncerty krajowe:
 
- do  Wadowic na koncert z okazji 80 urodzin Papieża,
- do Warszawy na koncert z okazji Roku Jubileuszowego,
- do Krakowa na bicie rekordu Ginesa w odgrywaniu Hejnału Mariackiego przez "2000 trąb".
 
Ponadto występowała dwukrotnie w Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP Południowej Wielkopolski w Kępnie i trzykrotnie w Regionalnym Przeglądzie Zespołów i Orkiestr działających przy jednostkach OSP nie odnosząc znaczących sukcesów. Orkiestra koncertuje również na różnego rodzaju uroczystościach, jubileuszach, festynach, bierze udział w lokalnych przeglądach oraz w uroczystościach kościelnych i pogrzebach. Orkiestra obecnie składa się z młodych muzyków amatorów, nie posiada w swych szeregach zawodowych muzyków, ani też nie wynajmuje muzyków z "zewnątrz".
 
Charakter repertuaru:
 
Orkiestra posiada w swoim repertuarze - marsze polskie, czeskie, amerykańskie, różne melodie rozrywkowe, melodie pieśni kościelnych, melodie ludowe oraz marsze pogrzebowe.
 
 
 
Lista wiadomości