Ogłoszenia o przetargach

Informacja Nr 1 dot. przetargu nieograniczonego „Zakup i montaż i uruchomienie linii do higienizacji i odwadniania osadu w oczyszczalni ścieków w Liskowie”.

ROI.271.6.2017                                                         Lisków, dn. 27 lipca 2017 roku                                                                                                                                                      

 

 

Zamawiający :

Gmina Lisków

ul. ks. W. Blizińskiego 56

62 – 850 Lisków

 

Wykonawcy biorący udział w postępowaniu : wszyscy

 

Na podstawie art. 38 Ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych ( tj. Dz. U. z 2015, poz. 2164 z późn. zm. ) przekazuję treść pytania Wykonawcy i odpowiedź Zamawiającego w prowadzonym postępowaniu pn. „Zakup i montaż i uruchomienie linii do higienizacji i odwadniania osadu w oczyszczalni ścieków w Liskowie”.

Pytanie nr  1.

W specyfikacji istotnych warunków zamówienia na dostawę

„Zakup, montaż i uruchomienie linii do higienizacji i odwadniania osadu w oczyszczalni ścieków w Liskowie”.

W punkcie 2.2. jest zapis o niezbędnych pracach adaptacyjnych, prosimy o podanie minimalnych wymagań oraz kreślenie na czym mają polegać te prace adaptacyjne. Prosimy o podanie również, czy w adaptacji pomieszczenia należy ująć również wykonanie wentylacji, ogrzewania oraz oświetlenia kanalizacji do odebrania odcieku z prasy.

Odp . :

Oferent wykona adaptacje pomieszczeń i terenu oczyszczalni niezbędne     w trakcie realizacji Zamówienia, w tym :

- wykucie niezbędnych otworów i ścianek działowych oraz drzwi

- montaż płytek ściennych ( do wysokości sufitu ) i podłogowych w celu zapewnienia zmywalności pomieszczenia

- montaż kanalizacji odwadniającej co najmniej Φ 150 mm

- oświetlenie elektryczne pomieszczenia

- instalację elektryczną zasilającą oraz wyrównawczą

- ogrzewanie elektryczne pomieszczenia

Adaptacja zostanie wykonana w celu zapewnienia warunków pracy i funkcjonowania zgodnych z przepisami BHP oraz przepisami budowlanymi dla tego typu obiektów. Uzyskanie odpowiednich zgód, pozwoleń oraz opracowań projektowych czy innej niezbędnej dokumentacji leży po stronie Oferenta.

 

Pytanie nr 2.

W tym samym p-cie 2.2. w akapicie stacja przygotowania polielektrolitu  podanym materiałem wykonania jest polipropylen.

Czy dopuszcza się zastosowanie stacji polielektrolitu opisanej w SIWZ ze stali nierdzewnej?

Odp. :

Zamawiający dopuszcza wykonanie stacji ze stali nierdzewnej nie gorszej jak 1.4301 przy zapewnieniu właściwych parametrów pracy urządzenia.

Pytanie nr 3.

Również w SIWZ podany jest reaktor flokulacji – objętościowy(nie mniej niż 50l) przepływowy montowany na rurociągu ciśnieniowym (nie dopuszcza się zastosowania napędów).Z praktyki eksploatacyjnej wiadomo , że dużo skuteczniejsze są flokulatory dynamiczne z zamontowanym mieszadłem, czy Zamawiający dopuszcza zastosowanie takiego flokulatora?

Odp. :

Tak. Zamawiający dopuszcza zastosowanie flokulatora dynamicznego przy zachowaniu mocy napędu nie większej jak 0,37 kW.

Pytanie nr 4.

W akapicie dotyczącym prasy ślimakowej określona jest maksymalna wydajność hydrauliczna jako Qmax = 4,0 m3/h przy uwodnieniu osadu 99,5%. Przy takim zapisie maksymalna wydajność masowa wynosi 20kg suchej masy osadu/h (s.m.o./h).W akapicie poniżej podano wydajność masową: 30 kg suchej masy osadu/h przy uwodnieniu nadawy osadu 99,0%.

Czy tak określona niewielka wydajność masowa prasy spełni oczekiwania Zamawiającego? Jednocześnie zwracamy uwagę, że najczęściej odwadniany jest osad po stabilizacji tlenowej już wstępnie zagęszczony, gdzie uwodnienie wynosi 98,5% - 98% i mniej czyli sucha masa w nadawie wynosi odpowiednio 1,5% - 2% i więcej.

Prosimy o doprecyzowanie ile ma wynosić minimalna wydajność hydrauliczna prasy i minimalna wydajność masowa prasy wyrażona w kg  s.m.o./h

Odp. :

Zapis :  Urządzenie do odwadniania osadu – prasa ślimakowa otrzymuje następujące brzmienie :

·         urządzenie do odwadniania osadu – prasa ślimakowa:

-   wymagana wydajność hydrauliczna: Q min = 4,0 m3/h, przy uwodnieniu nadawy osadu    98 %

-   wymagana wydajność masowa: 60 kg suchej masy osadu/h przy uwodnieniu nadawy osadu 99,0%

 

Pytanie nr  5.

W SIWZ określona jest zawartość suchej masy osadu na 18 %. Jednocześnie innym ważnym parametrem oprócz wydajności prasy i gwarantowanego procentu suchej masy w osadzie odwodnionym jest jakość odcieku (filtratu) po prasie zrzucanego do kanalizacji. Niejednokrotnie zdarza się że aby urządzenie uzyskało określoną suchą masę, do filtratu, zamiast do placka osadu odwodnionego, przedostaje się bardzo duża ilość osadu dochodząca czasem do 30% ogólnej ilości osadu podawanego na prasę.

Pytanie:. Prosimy o określenie czystości odcieku z prasy w mg/dm³.

Odp. :

Zamawiający wymaga aby czystość odcieku w czasie pracy urządzenia była nie większa niż 500mg/dm³ zawiesiny ogólnej.

 

Pytanie nr 6.

Czy Zamawiający dopuszcza zastosowanie pras ślimakowych nie potrzebujących stosowania wody płuczącej podczas procesu odwadniania, wyposażonych w pierścienie czyszczące i stałym dociskiem co będzie skutkowało oszczędnościami w zużyciu wody płuczącej, z w tym przypadku woda jest pobierana z sieci wodociągowej.

Odp. :

Zamawiający dopuszcza zastosowanie takich pras pod warunkiem uzyskania założonego efektu technologicznego.

Pytanie nr 7.

Czy Zamawiający dopuszcza zastosowanie napędu po stronie wylotu osadu ( u góry), wskazujemy, że zastosowanie rodzaju umiejscowienia napędu nie ma wpływu na poprawność pracy urządzenia, a jest jedynie rozwiązaniem konstrukcyjnym. Ponadto zwracamy uwagę, że dolny sposób mocowania napędu w przypadku awarii uszczelnienie wału śruby przenośnika, w konstrukcjach posadowionych pod kątem, na możliwość wylewania się medium odwadniającego bezpośrednio na napęd umieszczony na dole konstrukcji.

Odp. :

Tak. Zamawiający dopuszcza taką możliwość zabudowy napędu.

 

Pytanie nr 8.

Zamawiający w specyfikacji nie określił wymagań co do urządzeń układu higienizacji odwodnionego osadu. Prosimy o uzupełnienie specyfikacji.

Odp. :

 Oferent winien zainstalować następujące urządzenie do mini higienizacji  :

- zasobnik wapna : pojemność komory zasypowej 0,3 m ³, wentylator z filtrem powietrza, elektrowibrator – materiał stal 1.4031

- dozownik śrubowy wapna – wydajność dozownika 10 – 80 kg/h, średnica DN90

 

Pytanie nr 9.

Zamawiający wymaga w ramach gwarancji zapewnienia niezbędnych przeglądów konserwacyjnych oraz materiałów eksploatacyjnych.

Czy koszty finansowe związane z wykonaniem ww. przeglądów  konserwacyjnych, gwarancyjnych oraz materiałów eksploatacyjnych w tym szybkozużywających się należy wkalkulować w cenę oferty wykonawcy, czy też będą one finansowane przez Zamawiającego?

Odp. : Zamawiający zapewnia energię elektryczną, wodę oraz polielektrolit niezbędny do odwadniania oraz obsługę urządzeń i wywóz osadu. Oferent w ramach udzielonej gwarancji zobowiązuje się do bezpłatnej wymiany elementów szybko zużywających się, bezpłatnego wykonania serwisów i przeglądów urządzeń wraz z wymianę części i materiałów eksploatacyjnych takich jak filtry, oleje itp.

 

 

 Wójt Gminy Lisków

/-/ Maria Krawiec

Lista wiadomości