Ogłoszenia o przetargach

Informacja Nr 2 dot. przetargu nieograniczonego „Zakup i montaż i uruchomienie linii do higienizacji i odwadniania osadu w oczyszczalni ścieków w Liskowie”.

ROI.271.6.2016              Lisków, dn. 31 lipca 2017 roku                                                                                                                                                      

 

 

Zamawiający :

Gmina Lisków

ul. ks. W. Blizińskiego 56

62 – 850 Lisków

 

                                               Wykonawcy biorący udział w postępowaniu : wszyscy

 

Na podstawie art. 38 Ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych ( tj. Dz. U. z 2015, poz. 2164 z późn. zm. ) przekazuję treść pytania Wykonawcy i odpowiedź Zamawiającego w prowadzonym postępowaniu pn. „Zakup i montaż i uruchomienie linii do higienizacji i odwadniania osadu w oczyszczalni ścieków w Liskowie”.

1.      W SIWZ Zamawiający opisuje następujące wymagania: „Napływ osadu na prasę – ciśnieniowy” oraz „regulacja pracy prasy w oparciu o pomiar ciśnienia na dopływie”. Tymczasem w odpowiedziach pojawia się informacja, że „Zamawiający dopuszcza zastosowanie flokulatora dynamicznego przy zachowaniu mocy napędu nie większej jak 0,37 kW.” Czy należy zatem przyjąć, że flokulator dynamiczny ma stanowić zbiornik zapewniający ciśnieniowy przepływ osadu? W przypadku zastosowania otwartych zbiorników flokulatora dochodziłoby bowiem do rozprężenia napływu co natomiast uniemożliwiałoby prawidłowy pomiar ciśnienia na dopływie do prasy i prawidłową regulację pracy prasy – nie obniżałoby znacznie funkcjonalność urządzenia. Rozwiązanie takie byłoby jednocześnie sprzeczne z SIWZ.

Odp. :

Zamawiający dopuszcza zastosowanie pras ślimakowych, które muszą być płukane wodą  podczas procesu odwadniania oraz pras ślimakowych, których konstrukcja nie wymaga płukania wodą w trakcie pracy. W następstwie dopuszcza się zastosowanie flokulatora dynamicznego otwartego, dopuszcza się ruchome pierścienie czyszczące, brak wymiennych elementów szybko zużywających się na obwodzie ślimaka.

 

 

2.      W odpowiedziach : „Zamawiający dopuszcza wykonanie stacji ze stali nierdzewnej nie gorszej jak 1.4301 przy zapewnieniu właściwych parametrów pracy urządzenia .” w zapisach SIWZ opisany jest wymóg: „Wykonanie materiałowe: Wszystkie elementy urządzenia mające kontakt z medium (w tym powierzchnia filtracyjna) wykonane ze stali nierdzewnej 1.4307 lub równoważnej, wytrawianej w całości przez zanurzanie w kąpieli kwaśnej. Napęd: zabezpieczone żywicą syntetyczną RAL 5015 inne komponenty (łożyska, rolki, węże, itp.) wykonane z materiałów odpornych na korozję.” Czy należy zatem przyjąć, że w przypadku wykonania stacji ze stali nierdzewnej nie gorszej jak 1.4301 należy spełnić wymóg by wytrawiania w całości przez zanurzanie w kąpieli kwaśnej? Byłoby to konsekwentne z zapisami SIWZ, zapewniałoby jednakową funkcjonalność, żywotność i jakość wszystkich elementów instalacji.

Odp. :

Zamawiający dopuszcza wykonanie stacji polielektrolitu zarówno z utwardzonego polipropylenu jak również wykonanie ze stali nierdzewnej nie gorszej jak 1.4301 przy zapewnieniu właściwych parametrów pracy urządzenia.

Jednocześnie zamawiający wymaga aby stacja polielektrolitu miała możliwość przygotowania flokulantu zarówno z emulsji jak również z proszku.

 

3. W odpowiedziach „Zamawiający dopuszcza zastosowanie pras ślimakowych niepotrzebujących stosowania wody płuczącej podczas procesu odwadniania, wyposażonych w pierścienie czyszczące i stałym dociskiem co będzie skutkowało oszczędnościami w zużyciu wody płuczącej,  w tym przypadku woda jest pobierana z sieci wodociągowej.” Tymczasem w SIWZ „Podczas fazy płukania – napędzany jest bęben z powierzchnią filtracyjną, który ulega przepłukaniu przez nieruchome dysze umieszczone wzdłuż  bębna sita. Ponadto, następuje wsteczny ruch przenośnika ślimakowego – elementy czyszczące na obwodzie ślimaka oczyszczają rewersyjnie wewnętrzną powierzchnię bębna. Podczas procesu płukania automatycznie zatrzymana jest praca pompy osadu. Nie dopuszcza się zastosowania ruchomych dysz płuczących.”

a)      Czy należy rozumieć, że pierścienie czyszczące mają być nieruchome względem siebie? Co byłoby zgodne z wymogiem SIWZ: Urządzenie wyposażone jest na obwodzie przenośnika ślimakowego w zestaw 3 prętowych sit o zmniejszającym się prześwicie połączonym kołnierzowo. Elementy tworzące powierzchnie filtracyjną nieruchome względem siebie. Nie dopuszcza się zastosowania otworów okrągłych.”

b)     Czy należy rozumieć, że Zamawiający wymaga by urządzenie było automatycznie płukane jedynie podczas fazy płukania a niedopuszczalne jest płukanie kosza filtracyjnego podczas fazy odwadniania?

c)      Czy Zamawiający dopuszcza zastosowanie urządzenia czyszczonego okresowo ręcznie przez obsługę np. przy użyciu myjki wysokociśnieniowej?

d)     Proszę o wyjaśnienie , co należy rozumieć pod pojęciem  ”stałego docisku”? Czy chodzi  o zapewnienie by opisany w SIWZ „wymienne elementy z tworzywa sztucznego czyszczące wewnętrzną powierzchnie sita „ zapewniały stały kontakt z czyszczoną powierzchnią filtracyjną?

Odp. :

Ad. a  - patrz odpowiedź do pytania 1 oraz zamawiajacy dopuszcza zastosowanie pierścieni ruchomych, jednocześnie wymaga aby zastosowane pierścienie w wykonaniu ze stali nierdzewnej były utwardzone do wartości co najmniej 50 55 HRC tak aby nie następowało ich zużywanie, również użyty ślimak odwadniający ma być wykonany ze stali nierdzewnej w taki sposób aby nie dochodziło do jego zużywania oraz dodatkowo ma być napawany węglikiem wolframu na powierzchni ślimaka.

Ad. b – zamawiający dopuszcza  płukanie na obydwa sposoby, o ile nie będzie to powodowało obniżenia zawartości suchej masy na wyjściu prasy oraz nie spowoduje podwyższenia zużycia wody płuczącej

Ad. c – zamawiający dopuszcza korzystanie z myjki wysokociśnieniowej po skończonej pracy w celu uporządkowania stanowiska pracy.

Ad. d – chodzi o stały docisk stożka/pokrywy dociskowej

 

3.      W odpowiedziach Zamawiający opisuje że: „Oferent winien zainstalować następujące urządzenie do mini higienizacji: - zasobnik wapna : pojemność komory zasypowej 0,3 m³, wentylator z filtrem powietrza, elektrowibrator -  materiał stal 1.4031, dozownik śrubowy wapna – wydajność dozownika 10 – 80 kg/h , średnica DN90” .  W SIWZ tymczasem podano, że: „Wykonanie materiałowe: Wszystkie elementy urządzenia mające kontakt z medium (w tym powierzchnia filtracyjna) wykonane ze stali nierdzewnej 1.4307 lub równoważnej, wytrawianej w całości przez zanurzanie w kąpieli kwaśnej. Napęd : zabezpieczone żywicą syntetyczną RAL 5015 inne komponenty ( łożyska, rolki węże, itp.) wykonane z materiałów odpornych na korozję.” Czy należy zatem przyjąć , że elementy instalacji mini higienizacji muszą spełniać także te wymogi? Byłoby to konsekwentne z zapisami SIWZ, zapewniałoby jednakową funkcjonalność , żywotność i jakość wszystkich elementów instalacji.

Odp. :

W odpowiedzi na pytanie 8 z dnia 27.07.2017 winno być : materiał wykonania : stal 1.4301. Pozostałe treści zamawiający pozostawia bez zmian.

5. W odpowiedziach „ Zamawiający wymaga aby czystość odcieku w czasie pracy urządzenia była nie większa niż 500mg/dm³ zawiesiny ogólnej.” Prosimy o określenie sposobu weryfikacji podanej wartości tj.:

a)      W jakiej fazie pracy urządzenia dokonywany będzie pomiar?

b)     Czas poboru i sposób uśredniania próbki?

c)      Kto będzie ponosił koszt wykonania stosownych pomiarów?

d)     Czy badanie ma zostać wykonane przez akredytowane laboratorium?

e)     Czy poboru prób dokonywać ma przedstawiciel laboratorium?

Odp. :

Zamawiający wyjaśnia, że chodzi o pomiar ilości zawiesiny ogólnej w czasie pracy urządzenia w trakcie jednej zmiany tj. od momentu jego uruchomienia do momentu zakończenia pracy odwadniania. Właściwy sposób pomiaru czystości odcieku zapewni wynajęte przez zamawiającego akredytowane laboratorium.

 

6. W odpowiedziach zamawiający opisuje że „Oferent wykona adaptacje pomieszczeń i terenu oczyszczalni niezbędne w trakcie realizacji zamówienia, w tym: - wykucie niezbędnych otworów i ścianek działowych drzwi  -  montaż płytek ściennych ( do wysokości sufitu)  i podłogowych w celu zapewnienia zmywalności pomieszczenia – montaż kanalizacji odwadniającej co najmniej 150mm – oświetlenie elektryczne pomieszczenia – instalację elektryczną zasilającą oraz wyrównawczą – ogrzewanie elektryczne pomieszczenia. Adaptacja zostanie wykonana w celu zapewnienia warunków pracy i funkcjonowania zgodnych z przepisami BHP oraz przepisami budowlanymi dla tego typu obiektów. Uzyskanie odpowiednich zgód, pozwoleń oraz opracowań projektowych czy innej niezbędnej dokumentacji Oferenta”

a)      Proszę o doprecyzowanie formy dokumentacji i opracowań projektowych jakich wymaga Zamawiający

b)     Proszę o doprecyzowanie, co |Zamawiający rozumie pod pojęciem „odpowiednich zgód, pozwoleń „

c)      Proszę o podanie materiałów jakie mają być użyte przy adaptacji pomieszczeń np.  „płytek ściennych”, sposobu zabezpieczenia posadzki

d)     Proszę o określenie formy i mocy wymaganego ogrzewania elektrycznego oraz IP urządzeń.

e)     Z uwagi na fakt, że w pomieszczeniu jest oświetlenie. Proszę o doprecyzowanie czy Zamawiający wymaga zastosowania dodatkowego oświetlenia oraz podanie dokładnych wymogów dot. oświetlenia w tym stopnia IP.

Odp. :

Adaptację należy wykonać zgodnie z obowiązującymi normami oraz przepisami budowlanymi i BHP dla tego typu obiektów, w przypadku jeśli zaproponowany przez oferenta zakres adaptacji będzie wymagał uzyskania odpowiednich zgód, pozwoleń oraz opracowań to leżą one po stronie oferenta. Pod dostawie i montażu urządzeń oraz technologii należy dostarczyć rysunki powykonawcze 2D i 3D z pokazaniem rozmieszczenia i posadowienia urządzeń oraz wykonanych wszelkich instalacji hydraulicznych, pneumatycznych, elektrycznych itp. w wersji papierowej i elektronicznej.

 

7. Z uwagi na  złożoność zadania oraz pojawienie się nowych elementów w opisie instalacji prosimy o przedłużenie terminu złożenia ofert.

Odp. :

Zamawiający nie przewiduje przedłużenia terminu składania ofert.

  Wójt Gminy Lisków

/-/ Maria Krawiec

Lista wiadomości