Postanowienie Wójta Gminy Lisków o nie nakładaniu obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia

OBWIESZCZENIE

WÓJTA GMINY LISKÓW

Na podstawie art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j.Dz. U. z 2016 r. poz. 23), oraz art. 74 ust 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r.  poz. 1235 ze zm.) Wójt Gminy Lisków

 zawiadamia strony postępowania

o wydanym w dniu 17 marca  2016 r. postanowieniu znak ROI.6220.2.1.2016
którego treść podaję poniżej:

 
WÓJT GMINY LISKÓW

62 - 850 Lisków ul. ks. W. Blizińskiego 56

 

Lisków, dn. 17.03.2016 r.

ROI.6220.2.1.2016                                                                            

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks Postępowania Administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 23 ), w związku z art. 63 ust. 2 i art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r. poz. 1235 ze zm.) oraz § 3 ust.1 pkt 60 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016 r.  poz. 71) po rozpatrzeniu wniosku Wójta Gminy Lisków  dla przedsięwzięcia  polegającego na  „Przebudowie drogi gminnej w   m. Lisków ul. Słoneczna "

postanawiam

nie nakładać obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na „Przebudowie drogi gminnej w m. Lisków ul. Słoneczna"  położonego  na terenie działek w  Liskowie  o nr ew. 331, 336, 496/1, 470/1, 471/1 obręb Lisków, gmina Lisków. 

UZASADNIENIE

Dnia 16.02.2016 r. na wniosek Wójta Gminy Lisków ul. ks. W. Blizinskiego 56, 62 - 850  Lisków zostało wszczęte postępowanie administracyjne dot. wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla  przedsięwzięcia  polegającego na  „Przebudowie drogi gminnej m. Lisków ul. Słoneczna" położonego  na terenie działek  w   Liskowie  o nr ew. 331, 336, 496/1, 470/1, 471/1 obręb Lisków, gmina Lisków. 

Dla omawianego terenu Gmina Lisków nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego.

Planowana inwestycja zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 60 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016 r.  poz.71), zaliczona została jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla którego obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko może być stwierdzony.

W związku z powyższym zgodnie z art. 64 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r. poz. 1235 ze zm.) pismami z dnia 16.02.2016 r. zwrócono się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu i Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego  Inspektora Sanitarnego w Poznaniu który przekazał wniosek do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kaliszu  o opinie co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla w/w przedsięwzięcia.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kaliszu w opinii sanitarnej nr ON.NS-72.3.21.2016 z dnia 16.03.2016 r. wyraził opinię, że dla w/w przedsięwzięcia nie jest wymagane przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko oraz sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu pismem nr WOO-IV.4240.297.2016.BZ.1 z dnia 08.03.2016 r.  wyraził opinię, że dla planowanego przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Planowane przedsięwzięcie     polegać   będzie  na „Przebudowie  drogi  gminnej   w  m. Lisków ul. Słoneczna" położonego  na terenie działek  w   Liskowie  o nr ew. 331, 336, 496/1, 470/1, 471/1 obręb Lisków, gmina Lisków. 

Przedsięwzięcie pn: Przebudowie drogi gminnej m. Lisków ul. Słoneczna polegać będzie na wykonaniu nowej nawierzchni drogi gminnej na odcinku 2,100 km, gdzie jezdnia ma szerokość na długości 980 m-5,0m, na długości 180 m-3,5 m, na długości 940 m-5,0 m. Nawierzchnia drogi na odcinku o długości 1,120 km wymaga utwardzenia kruszywem naturalnym i tłuczniem kamiennym oraz ułożeniem nawierzchni asfaltowej gr. 4 cm  szerokości 5 m i 3,5 m. Pobocza drogi zostaną wykonane jako gruntowe o szerokości    2 x 0,75m. Po realizacji inwestycji szerokość pasa drogowego nie ulegnie zmianie. Przedmiotowa droga posiada klasę techniczną D. Nowa nawierzchnia drogi dostosowana będzie do kategorii ruchu KR1-2.W ciągu drogi zlokalizowane są 2 przepusty drogowe, które również wymagają przebudowy. Planuje się wymianę rur betonowych na rury PCV. Na etapie prac wykonawczych przewiduje się zapotrzebowanie na typowe, dla tego rodzaju inwestycji surowce, t.j. kruszywo naturalne łamane oraz masa mineralno-asfaltowa. Analiza  k.i.p. wykazała, że celem realizacji planowanego przedsięwzięcia jest poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego oraz płynności i komfortu jazdy.

Z informacji przedstawionych w k.i.p. wynika , że odwodnienie analizowanego ciągu komunikacyjnego prowadzone będzie poprzez powierzchniowe odprowadzenie wód opadowych na przyległe tereny zieleni, za pomocą nadanych spadków podłużnych i poprzecznych jezdni. Ewentualne odpady będą odbierane przez uprawnione w zakresie gospodarowania odpadami podmioty. W celu zabezpieczenia środowiska gruntowo-wodnego zaplecze budowy zostanie wyposażone w przenośne toalety objęte serwisem podmiotów świadczących usługi w zakresie ich wynajmu i kompleksowej obsługi oraz w sorbenty na wypadek niekontrolowanego wycieku substancji ropopochodnych. Odpady powstałe w związku z planowanym przedsięwzięciem będą tymczasowo magazynowane w pojemnikach, a następnie przekazywane uprawnionym podmiotom zewnętrznym celem ich dalszego zagospodarowania. Mając na uwadze powyższe, w tym planowane rozwiązania organizacyjne i techniczne  w zakresie gospodarki wodno-ściekowej na etapie  realizacji inwestycji, nie przewiduje się negatywnego wpływu planowanego przedsięwzięcia  na środowisko gruntowo-wodne w rejonie zainwestowania.           

W odniesieniu do zapisów art.63 ust. 1 pkt 2 lit.a,c i d ustawy ooś uwzględniając charakter i lokalizację przedmiotowego przedsięwzięcia stwierdzono, że nie będzie ono negatywnie oddziaływac na obszary wodno-błotne oraz inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych i obszary leśne, a także obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód. Według charakterystyki Jednolitych   Części Wód Podziemnych  (JCWPd) planowana inwestycja znajduje się w granicach JCWPd o kodzie  PLGW650077, dla której ocena stanu ilościowego i stanu chemicznego jest dobra, natomiast ocenę ryzyka określono jako zagrożona nieosiągnieciem celów środowiskowych. Ponadto, przedsięwzięcie będzie realizowane w obrębie Jednolitej Części Wód Powierzchniowych JCWP: PLRW600017184829 Swędrnia od Żabianki do Ujścia o statusie „naturalna"o umiarkowanym stanie, zagrożonej nieosiągnięciem celów środowiskowych. Biorąc od uwagę rodzaj i skalę przedsięwzięcia, a także planowane rozwiązania chroniąc środowisko gruntowo - wodne, w tym rozwiązania w zakresie gospodarki wodno - ściekowej i gospodarki  odpadami nie przewiduje się jego negatywnego oddziaływania na Jednolite Części Wód Powierzchniowych i Jednolite Części Wód Podziemnych. W związku z powyższym można stwierdzić, że nie przewiduje się pogorszenia istniejącego stanu wód podziemnych i powierzchniowych w wyniku realizacji i eksploatacji planowanego przedsięwzięcia. Realizacja inwestycji nie będzie miała negatywnego wpływu na osiągnięcie celów środowiskowych określonych w Planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry.

W związku z tym,  odnosząc się do art.63 ust.1 pkt 3 lit. c ustawy ooś należy uznać, iż na etapie eksploatacji przedsięwzięcie  nie będzie znaczącym źródłem emisji hałasu, a akustyczne  standardy jakości środowiska określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 14 czerwca 2007r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisko (Dz.U. z 2014 r, poz 112) zostaną zachowane.  Z uwagi na rodzaj i skalę planowanego przedsięwzięcia należy stwierdzić, że nie wpłynie ono znacząco na zmiany klimatu na etapie realizacji, eksploatacji i likwidacji. Przyjęte rozwiązania techniczne, w tym konstrukcja drogi oraz zastosowane materiały ograniczą wrażliwość przedsięwzięcia na zmiany klimatu. W wyniku   realizacji planowanej inwestycji poprawie ulegnie bezpieczeństwo i płynność ruchu drogowego.

Biorąc pod uwagę lokalizację i charakter przedmiotowego przedsięwzięcia, w odniesieniu do zapisów   art.63 ust.1 pkt.1 lit.b ustawy ooś nie przewiduje się kumulowania oddziaływań planowanej inwestycji z innymi przedsięwzięciami o tym samym charakterze.

W odniesieniu do zapisów art.63 ust. 1 pkt 1 lit.c ustawy ooś stwierdzono, że eksploatacja przedsięwzięcia nie będzie wiązać się z nadmiernym wykorzystaniem zasobów naturalnych.

W odniesieniu do art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. e  ustawy ooś stwierdzono, że eksploatacja przedsięwzięcia nie będzie wiązać się z  ryzykiem wystąpienia poważnej awarii.

Zgodnie z art. 63 ust. 1 pkt 3  ustawy ooś przeanalizowano zasięg, wielkość i złożoność oddziaływania, jego prawdopodobieństwo, czas trwania, częstotliwość i odwracalność oraz ustalono, że realizacja planowanego przedsięwzięcia nie pociągnie za sobą zagrożeń dla środowiska i przedmiotowe przedsięwzięcie nie będzie transgenicznie oddziaływać na środowisko.

Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 2 ustawy ooś, na podstawie przedstawionych materiałów stwierdzono, że teren przeznaczony pod przedsięwzięcie zlokalizowany jest poza obszarami chronionymi na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2015 r., poz. 1651 j. t.), a najbliżej położonym obszarem Natura 2000 jest obszar mający znaczenie dla Wspólnoty Lipickie Mokradła  PLH100025, oddalony o ok. 5 km  od miejsca realizacji przedsięwzięcia. Przedmiotowe przedsięwzięcie zlokalizowane zostanie w istniejącym  pasie drogowym  drogi gminnej,  a jego realizacja  nie będzie wiązała się z koniecznością wycinki drzew. Droga objęta zamierzeniem inwestycyjnym przebiega przez tereny zabudowane oraz grunty użytkowane rolniczo.

Mając na względzie lokalizacje planowanego przedsięwzięcia poza obszarami chronionymi, głównie w istniejących pasach drogowych oraz brak konieczności wycinki drzew, nie przewiduje się znaczącego negatywnego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko przyrodnicze, w tym na różnorodność biologiczną, rozumianą jako liczebność i kondycję populacji występujących gatunków, w szczególności gatunków chronionych, rzadkich lub ginących oraz ich siedliska. Realizacja przedsięwzięcia nie wpłynie także na obszary chronione, a w szczególności na siedliska przyrodnicze, gatunki roślin i zwierząt oraz ich siedlisk, dla których ochrony został wyznaczony obszar Natura 2000 Lipickie Mokradła, ani pogorszenia integralności obszarów Natura 2000 lub powiązania z innymi obszarami. Ponadto przedsięwzięcie nie spowoduje utraty i fragmentacji siedlisk oraz nie wpłynie na funkcję ekosystemu.                                

Biorąc pod uwagę opinię organów uzgadniających, informacje przedstawione w karcie informacyjnej przedsięwzięcia jak również kierując się szczegółowymi uwarunkowaniami zgodnie z art. 63 ust.1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowiska ( Dz. U. z 2013 r., poz. 1235 ze zm. ) - w szczególności rodzajem i charakterem przedsięwzięcia, jego skalą, emisją i występowaniem innych uciążliwości, jak również wielkością zajmowanego terenu, prawdopodobieństwem, czasem trwania, częstotliwością i odwracalnością oddziaływania należało odstąpić od konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia i postanowiono jak w sentencji.

 Pouczenie 

Niniejsze postanowienie jest ostateczne i nie służy na nie zażalenie.

                                                   Wójt Gminy Lisków
                                                   /-/ Maria Krawiec